Centrum Wsparcia Statystycznego UG
O CENTRUM
Centrum Wsparcia Statystycznego (CWS), działające w ramach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie związanym z poprawnym stosowaniem analiz statystycznych w naukach społecznych.
Centrum udziela bezpłatnego wsparcia w zakresie statystycznych analiz danych studentom, doktorantom oraz pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego.
Podstawowym zakresem działalności CWS jest wspieranie aktywności badawczej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego (w tym wsparcie w projektowaniu i realizowaniu badań na potrzeby pracy magisterskiej lub doktorskiej). Centrum dostarcza pomocy na każdym etapie procesu badawczego w zakresie analizy ilościowej - od etapu planowania badania, poprzez zbieranie danych i analizy statystyczne, do interpretacji wyników analizy statystycznej. Prowadzi także otwartą działalność edukacyjną i popularyzatorską w obszarze statystycznej analizy danych.
Podstawą funkcjonowania CWS jest regulamin, który można pobrać poniżej.
UMÓW SPOTKANIE
Przed dokonaniem pierwszej rezerwacji warto zapoznać się z prezentacją dotyczącą organizacji konsultacji oraz zawierającą instrukcję jak sprawnie dokonać rezerwacji; link do dokumentu poniżej.
LINK DO REZERWACJI
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Konsultacje w Centrum Wsparcia Statystycznego UG | 741.14 KB |
Regulamin Centrum Wsparcia Statystycznego | 191.08 KB |
WYDARZENIA
Jednym z obszarów działalności CWS jest organizowanie otwartych i bezpłatnych szkoleń, warsztatów i konwersatoriów. Kalendarz wydarzeń uzupełniany jest na bieżąco – staramy się odpowiadać na bieżące zapotrzebowanie oraz reagować na pojawiające się nowości w obszarze analizy danych i statystyki.
Zachęcamy do kontaktu z Centrum, jeżeli macie Państwo jakieś potrzeby rozwojowe w obszarze statystycznej analizy danych. Propozycje takie można też omawiać z dowolnym konsultantem w trakcie konsultacji.
Nowy harmonogram wydarzeń orgaznizowanych przez nasze Centrum pojawi się na początku roku akademickiego 2023/2024.
NASZ ZESPÓŁ
Kierownik Centrum
dr hab. Roman Konarski, prof. UG
Kierownik Zakładu Psychometrii i Statystyki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W Instytucie Psychologii, prowadzi wykłady z zakresu podstaw statystyki i psychometrii, statystyki średniozaawansowanej i statystyki wielozmiennowej. Ponadto, prowadził specjalistyczne szkolenia dla kadry naukowej w zakresie zaawansowanych metod statystycznych i psychometrycznych w wielu uniwersytetach polskich i kanadyjskich. Jest autorem monografii Modele równań strukturalnych.Teoria i praktyka. Jego obecna aktywność badawcza obejmują zagadnienia zastosowań statystycznych modeli wielozmiennowych w badaniach psychologicznych, podstaw filozoficznych teorii pomiaru oraz analizy przyczynowej zjawisk społecznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie statystycznym, którego początki sięgają lat 80 i jego zaangażowanie w działalność Statystycznego Serwisu Konsultacyjnego w Uniwersytecie York (Kanada).
Obszary specjalizacji w ramach CWS:
- Planowanie badań empirycznych
- Konstrukcja i analiza psychometryczna narzędzi pomiarowych
- Analiza regresji
- Analiza wariancji i kowariancji
- Analiza czynnikowa (eksploracyjna i konfirmacyjna)
- Teoria odpowiedzi na zadania testowe (IRT)
- Skalowanie wielowymiarowe
- Analiza korespondencji
- Analiza ConJoint
- Analiza skupień
- Analiza klas latentnych
- Modele równań strukturalnych
- Analiza mediacji i moderacji
- Analiza przyczynowa programów interwencji społecznej
- Oprogramowanie: HLM, LatentGold, LEM, LISREL, Mplus, R i RStudio, SAS, S-PLUS, SPSS
Zespół konsultantów
dr Paweł Atroszko
Psycholog, doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Psychometrii i Statystyki w Instytucie Psychologii. Badawczo zajmuje się uzależnieniami behawioralnymi. Opiekun studenckiego Koła Badań Psychologicznych „Experior”, w ramach którego zajmuje się rozwojem kompetencji metodologicznych, statystycznych i psychometrycznych studentów. Autor ponad 80 prac naukowych. Uzyskał liczne stypendia i nagrody z polskich i międzynarodowych instytucji naukowych, w tym Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego/Norway Grants, Research Council of Norway, European Educational Research Association. Odbył liczne zagraniczne staże i kursy, w tym na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii czy Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Prowadzi szeroką badawczą współpracę międzynarodową. Prowadzi badania i publikuje w obszarze psychometrii, w szczególności walidacji narzędzi psychometrycznych, a także psychologii, w tym badania longitudinalne i obejmujące modele równań strukturalnych.
Obszary specjalizacji w ramach CWS:
- Organizacja baz danych oraz ich przekształcanie na potrzeby analiz
- Analiza mocy
- Graficzna prezentacja danych
- Analizy danych na potrzeby psychologii
- Walidacja narzędzi psychometrycznych
- Modele równań strukturalnych, modelowanie hierarchiczne
- SPSS, AMOS, Mplus, HLM, R
dr Maciej Brosz
Socjolog i badacz społeczny. Adiunkt w Instytucie Socjologii UG w Zakładzie Socjologii Stosowanej. Konsultant i analityk w Pracowni Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Właściciel firmy badawczej Q&Q Zakład Realizacji Badań Społecznych.
Autor i współautor opracowań i ekspertyz badawczych, m.in. dla Urzędu Miasta Gdańsk, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Fundacji Gdańskiej.
Obszary specjalizacji w ramach CWS:
- Organizacja oraz przetwarzanie danych na potrzeby analiz danych ilościowych
- Organizacja oraz przetwarzania danych jakościowych
- Statystyczna analiza danych ilościowych
- Analiza i interpretacja danych jakościowych
- Analizy CAQDAS – Komputerowa analiza danych jakościowych
- SPSS, R, oprogramowanie CAQDAS
dr Artur Sawicki
Psycholog, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na motywie autowaloryzacji (self-enhancement), w szczególności narcyzmu i zróżnicowania jego manifestacji. Laureat m.in. programu ministerialnego „Diamentowy Grant 2017” i stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2023 r. Aktywnie zaangażowany w duże projekty międzynarodowe prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim i w Centrum Psychologii Międzykulturowej UKSW, w których zajmuje się analizami statystycznymi.
Obszary specjalizacji w ramach CWS:
- Prace przygotowawcze przed podjęciem badań, m.in., analizy mocy
- Organizacja baz danych oraz ich przekształcanie na potrzeby analiz
- Weryfikacja założeń statystycznych w różnych programach badawczych, m.in., walidacja narzędzi psychometrycznych, weryfikacja równoważności pomiaru w różnych grupach
- Analizy statystyczne: porównania międzygrupowe, analizy związków między zmiennymi, badania podłużne, w tym modelowanie równań strukturalnych i modelowanie wielopoziomowe (Multilevel modeling)
- Graficzna prezentacja danych i wyników analiz
- SPSS, AMOS, Mplus, R