MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA FILOZOFICZNA

baner

W dniach 5-6 października br. w gmachu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Filozoficzna pt. „Solidarność, braterstwo i personalizm w Europie. W jaki sposób zmieniać świat?”. Będzie ona poświęcona problematyce sensu polityki, wyobraźni społecznej i konsolidacji społeczeństw demokratycznych w zjednoczonej Europie w oparciu o personalizm. Wezmą w niej udział prelegenci z Polski, Francji i Niemiec.

Jakkolwiek skomplikowanie brzmi temat Konferencji, organizatorzy zamierzają podjąć debatę na temat solidarności i braterstwa. Czy solidarność jest tylko formą wzajemnej pomocy? Czy może być ona również wewnętrznym spoiwem wspólnoty społecznej? W jakiej mierze może ona wspomagać dialog i umiejętność słuchania drugiego człowieka w społeczeństwie naznaczonym nowymi formami ubóstwa: samotnością ludzi w przestrzeni wirtualnej, brakiem wzajemnego zaufania w sercu społeczeństw i wspólnot, poczuciem utraty sensu, przemocą społeczną.

Na Konferencję zapraszamy w piątek 5 października od godz. 9.00 do godz. 20.00 i w sobotę 6 października od godz. 9.00 do godz. 12.00 w audytorium S-207 Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku. Prelekcje będą głoszone w języku polskim oraz w języku francuskim z tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp wolny.

Komitet Organizacyjny

Dr hab. Romuald Piekarski, prof. UG
Dr hab. Jean Francois Petit
Dr hab. Natasza Szutta