Współczesna Służba Więzienna – zadania, możliwości, wyzwania

Konferencja Naukowa - Współczesna Służba Więzienna – zadania, możliwości, wyzwania - pod patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego.

Codzienność funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w Polsce, system dozoru elektronicznego, metody pracy z osadzonymi, zagadnienia resocjalizacji i bezpieczeństwa, terapia uzależnionych więźniów i kierunki rozwoju więziennictwa – to tylko niektóre tematy  konferencji naukowej pt. „Współczesna Służba Więzienna – zadania, możliwości, wyzwania”, która odbędzie się 26 marca 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Organizatorami konferencji są Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku oraz Wydział Nauk Społecznych UG.

Konferencja jest efektem współpracy pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Gdańsku oraz Uniwersytetem Gdańskim w zakresie prowadzenia wspólnych projektów, badań,  wymiany doświadczeń i praktyk studenckich. Udział w niej wezmą praktycy na co dzień pracujący z więźniami oraz naukowcy i eksperci z całej Polski zajmujący się problematyką penitencjarną. Będą to m.in. prof. Sławomir Przybyliński z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, gen. Paweł Nasiłowski, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości i Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego CZSW, Krzysztof Stasiak, Kurator Okręgowy w Gdańsku, ppłk lek. Paweł Mazurkiewicz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej, dr Andrzej Piotrowski z Uniwersytetu Gdańskiego i dr Łukasz Wirkus z Kuratorskiej Służby Sądowej oraz funkcjonariusze Służby Więziennej z jednostek całego kraju, posiadający znaczący dorobek naukowy w zakresie badań osób izolowanych w warunkach penitencjarnych.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii związanych z codzienną pracą funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

Podczas spotkania na UG, które miało miejsce w grudniu 2013 roku, pt. „Służba Więzienna – fakty i mity”, aulę zapełniło niemal 200 osób, co wskazuje na duże zainteresowanie tematyką funkcjonowania Służby Więziennej jako elementu wymiaru sprawiedliwości. Tematyka tegorocznego spotkania także gwarantuje dużą  frekwencję i ciekawą dyskusję.

Konferencja obywa się pod patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego.

„Współczesna Służba Więzienna – zadania, możliwości, wyzwania”

Gdańsk, 26 marca 2014 roku, godz. 09:00 – 15:00

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (Aula S 204)

ul. Jana Bażyńskiego 4, 80-952 Gdańsk

Rozpoczęcie konferencji i przywitanie gości

prof. UG, dr hab. Beata Pastwa – Wojciechowska – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

ppłk Radosław Chmielewski – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku

Panel I  9.20 – 10.40

mjr Robert Witkowski, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku

Profesjonalizm, otwartość na współpracę, nowoczesność. Kierunki rozwoju Służby Więziennej

dr hab. Sławomir Przybyliński, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski

Portret tatuażowy skazanych uwikłanych podkulturowo

dr Maria Gordon, biegły sądowy, długoletni pracownik oddziału psychiatrii sądowej Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie

Osobowość wychowawców i ich postawy wobec zadań resocjalizacyjnych

gen. Paweł Nasiłowski, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości, Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie

Kary nieizolacyjne. System dozoru elektronicznego jako najnowszy wymiar polskiej polityki karnej

Panel II 11.00 – 12.40

Krzysztof  Stasiak,  Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Gdańsku

Współpraca Kuratorskiej Służby Sądowej ze Służbą Więzienną w kontekście wykonywanych przez te służby zadań

mjr Ewa Baranowska, Areszt Śledczy w Gdańsku

Specyfika służby funkcjonariuszy w oddziale wyznaczonym dla osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne lub dla bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej

ppor. Katarzyna Nosek – Komorowska, Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim

Od czynu do kary czyli specyfika pracy z populacją skazanych z zaburzeniami preferencji seksualnych

dr Ewa Szcześniak, Zakład Karny w Gdańsku – Przeróbce

Terapia skazanych uzależnionych od alkoholu w warunkach izolacji penitencjarnej – perspektywa psychoterapeuty

kpt. Agnieszka Kijowska, por. Ewelina Adamska,  Zakład Karny w Krzywańcu

Interdyscyplinarność Służby Więziennej na przykładzie jednostki penitencjarnej dla kobiet

Panel III 13.00 – 14.00

kpt. dr Marta Jastrzębska, Zakład Karny nr 2 we Wrocławiu

Kilka refleksji z praktyki psychologa penitencjarnego

dr Łukasz Wirkus – Kuratorska Służba Sądowa, Sąd Rejonowy w Słupsku

Metody pracy z przestępcami seksualnymi. Doświadczenia praktyki angielskich i duńskich służb probacyjno - penitencjarnych

ppłk lek. Paweł Mazurkiewicz, Kierownik Zespołu Służby Medycyny Pracy i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w BSZ Centralnego  Zarządu Służby Więziennej  oraz dr Andrzej Piotrowski, Uniwersytet Gdański

Zdrowy funkcjonariusz podstawą realizacji zadań Służby Więziennej

Podsumowanie konferencji: prof. UG., dr hab. Beata Pastwa – Wojciechowska i ppłk Radosław Chmielewski.

Data publikacji: sobota, 22. Marzec 2014 - 12:47; osoba wprowadzająca: Jarosław Jurkowski Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski