Pracownicy Zakładu Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska współautorami wyjątkowej 50-autorskiej monografii Regionalna geografia fizyczna Polski

Przez całą drugą połowę XX wieku głównym autorem podziałów fizycznogeograficznych Polski oraz monografii zawierających charakterystykę wydzielonych regionów był profesor Jerzy Kondracki z Uniwersytetu Warszawskiego, wspomagany przez współpracowników. Ostatnia z takich monografii powstała w latach 90. Ze względu na rozwój metod badawczych i źródeł danych, rosła potrzeba aktualizacji tych opracowań. Udało się tego dokonać w ostatnich kilku latach. W 2018 roku w czasopiśmie Geographia Polonica (91/2) przedstawiono wyniki prac nad zaktualizowaną regionalizacją fizycznogeograficzną kraju, przygotowaną przez 26-osobowy zespół. Ośrodek gdański reprezentował w nim dr hab. Mariusz Kistowski, prof. UG. W listopadzie 2021 roku opublikowana została 608-stronicowa monografia Regionalna geografia fizyczna Polski, prezentująca historię i zasady regionalizacji fizycznogeograficznej, jej porównanie z innymi podziałami przyrodniczymi kraju, a przede wszystkim charakterystykę warunków środowiskowych i wpływu na nie działalności ludzi w 59 makroregionach i wchodzących w ich skład 344 mezoregionach fizycznogeograficznych Polski. Książkę wydało Bogucki Wydawnictwo Naukowe, dzięki patronatowi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z sześciu redaktorów  naukowych był dr hab. Mariusz Kistowski, prof. UG, kierownik Zakładu Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska, a wśród 50 autorów znaleźli się ponadto trzej pracownicy zakładu: mgr Kazimierz Niecikowski, dr Wojciech Staszek i dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UG, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Przygotowali oni rozdziały dotyczące regionów Pomorza. Monografia posiada nie tylko znaczenie naukowe, ale może również być przydatna w kształceniu studentów i uczniów oraz w działaniach projektowych, np. w ochronie środowiska i planowaniu rozwoju.

Ze względu na ograniczony nakład drukowany (700 egz.) monografia, uzupełniona tabelami z kartami informacyjnymi mezoregionów (1431 stron), została bezpłatnie udostępniona przez GDOŚ pod adresem: https://www.gov.pl/web/gdos/juz-jest-monografia-poswiecona-regionalnej-geografii-fizycznej-polski-wspomoze-audyty-krajobrazowe

zdjęcie

Grafikę pobrano z: https://www.gov.pl/web/gdos/juz-jest-monografia-poswiecona-regionalnej-geografii-fizycznej-polski-wspomoze-audyty-krajobrazowe

Data publikacji: środa, 8. Grudzień 2021 - 13:15; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 8. Grudzień 2021 - 13:38; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz