Poznajcie zwycięzców konkursu "DETEKTOR" (III edycja)!

10 maja 2024 roku odbył się finał III edycji akademickiego konkursu fact-checkingowego "DETEKTOR" dla studentów I i II stopnia. Ogromne gratulacje dla zwycięzców i wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników tegorocznej edycji wydarzenia!

Komisja konkursu wybrała 15 najlepszych kreatywnych prac poświęcoych weryfikacji fake newsów spośród zgłoszeń różnych studentów z całej Polski. Wybrani studenci zostali zaproszeni do udziału w warsztatach z dziedziny fact-checkingu, a następnie zmierzyli się z 10 zadaniami finałowymi, które wymagały od nich krytycznego myślenia, umiejętności szukania źródeł informacji i weryfikacji faktów.

Oto lista tegorocznych zwycięzców:

MIEJSCE I - Aleksandra Kuchta (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) - za zajęcie miejsca przysługuje płatny staż w redakcji Stowarzyszenia Demagog oraz wizyta studyjna w Brukseli na zaproszenie Komisji Europejskiej.

MIEJSCE II - Wiktoria Kot (Uniwersytet Gdański) - za zajęcie miejsca przysługuje płatny staż w redakcji CyberDefence24.

MIEJSCE III - Łukasz Gołębiewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) - za zajęcie miejsca przysługuje staż w redakcji Projektu Pulsar.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym JM Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem stowarzyszenia Demagog, Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz działającej przy nim Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W kapitule tegorocznej edycji zasiedli: prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (CEDMO), dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca (UMK), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Natalia Żaba (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Data publikacji: poniedziałek, 20. Maj 2024 - 20:52; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: środa, 22. Maj 2024 - 14:39; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak