Pożegnanie Profesora Andrzeja Gąsiorowskiego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł prof. Andrzej Gąsiorowski, były Dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Był wieloletnim pracownikiem naszej Uczelni, oddanym nauce i wspólnocie akademickiej, wychowawcą wielu pokoleń studentów politologii.

Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Pana Profesora.

Cześć Jego pamięci.

Dyrekcja i Pracownicy Instytutu Politologii UG

 

Prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski (1950–2026)

Z głębokim żalem żegnamy Profesora Andrzeja Gąsiorowskiego, wieloletniego pracownika naszego Instytutu, który w latach 2009–2012 oraz 2016–2019 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor zmarł 7 sierpnia 2026 roku w wieku 75 lat.

Był profesorem nauk humanistycznych, historykiem i politologiem, przez wiele lat związanym z Uniwersytetem Gdańskim, a przez ponad 50 lat z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Specjalizował się w historii najnowszej Polski. Był autorem licznych prac naukowych i monografii poświęconych polskiej konspiracji oraz wojnie i okupacji na Pomorzu Gdańskim. Wypromował wielu magistrów i licencjatów, był promotorem prac doktorskich oraz recenzentem w postępowaniach habilitacyjnych i profesorskich.

Pełnił funkcję przewodniczącego rady Instytutu Bałtyckiego, przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku oraz dziekana Wydziału Administracji i Nauk o Polityce w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Był członkiem wielu gremiów doradczych na Pomorzu, a także harcerzem i wychowawcą.

Za działalność naukową i społeczną otrzymał liczne odznaczenia, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (Złoty Krzyż Zasługi – w 2020 roku, za zasługi w upowszechnianiu historii Polski), Medal „Za zasługi dla Instytutu Pamięci Narodowej", Medal Pro Patria, Medal Pro Memoria oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2011 roku za wybitne zasługi dla rozwoju, promocji i ochrony lokalnej kultury otrzymał Medal Stolema oraz Srebrną Tabakierę Abrahama.

Naukowy dorobek Profesora wykracza daleko poza samą listę publikacji. To zapis wielkiej fascynacji Pomorzem Gdańskim w czasie II WŚ, a przede wszystkim ludźmi, którzy w Gdyni, Gdańsku, Kościerzynie, Wejherowie, na Żuławach, w Elblągu i na Kaszubach postanowili stawić opór. Ludźmi z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski", Armii Krajowej i Komendy Obrońców Polski - organizacji, którym Profesor poświęcił dziesiątki lat, aby ich imiona i czyny przetrwały, by mieli swoje historie, swoje miejsce w pamięci.

Profesor zostawił nam bibliotekę wiedzy o losach mieszkańców Pomorza Gdańskiego, z której będą korzystać kolejne pokolenia.

Dziękujemy Ci, Profesorze, za tę pracę. Spoczywaj w pokoju.

 

 

Data pogrzebu: 13.08.2026
Msza Święta: w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 11:30  Jacka Malczewskiego 18, 81-817 Sopot
Wyprowadzenie do grobu: bezpośrednio po Mszy Świętej
Miejsce pochówku: Cmentarz Komunalny w Sopocie.  ul. Jacka Malczewskiego 31, 81-817 Sopot

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 10. Sierpień 2026 - 08:32; osoba wprowadzająca: Katarzyna Leokajtis-Glanc Ostatnia zmiana: wtorek, 11. Sierpień 2026 - 15:05; osoba wprowadzająca: Katarzyna Leokajtis-Glanc