GRATULUJEMY!

Dr hab. Dorota Rancew-Sikora, prof. UG  z Wydziału Nauk Społecznych została powołana na stanowisko Przewodniczącej Komitetu Socjologii PAN w kadencji 2024-2028.

W Polskiej Akademii Nauk działa kilkadziesiąt komitetów. To grona zrzeszające specjalistki i specjalistów z różnych obszarów nauki. Tworzą one przestrzeń dla wymiany intelektualnej i budowania relacji między uczonymi. Są krajową reprezentacją środowisk i dyscyplin naukowych oraz pełnią funkcje doradcze.

Ceremonia wręczenia powołań na Przewodniczących Komitetów Naukowych PAN na kadencję 2024-2028 odbyła się 19 czerwca 2024 roku w Pałacu Staszica w Warszawie.

Dr hab. Dorota Rancew-Sikora, prof. UG uzyskała nominację na stanowisko Przewodniczącej Komitetu Socjologii PAN. - Ten wybór dla mnie to przede wszystkim zobowiązanie. Chciałabym, aby Komitet Socjologii był aktywnym i obecnym w środowisku socjologicznym gremium. Priorytety naszego działania zostały wstępnie ustalone na pierwszym spotkaniu i doprecyzowane w dyskusjach prezydium. Obejmują one długofalowe cele i są kontynuacją aktywności poprzednich kadencji, takie jak poprawa poziomu finansowania badań socjologicznych przez NCN, przywrócenie pierwotnej nazwy dyscypliny, dbanie o jej pozycję i status przez promowanie wysokich standardów metodologicznych i teoretycznych, udział w debacie publicznej i, w miarę możliwości, uzyskanie wpływu na sprawiedliwą punktację czasopism naukowych. Są to oczywiście działania, które wymagają współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i NCN, więc będą na tyle skuteczne, na ile te instytucje będą na tą współpracę otwarte - mówi dr hab. Dorota Rancew-Sikora, prof. UG. - Chciałabym, żeby Komitet był debatującą wspólnotą naukowców reprezentującą możliwie wszystkie specjalizacje i ośrodki naukowe w Polsce. W stosunku do poprzedniej kadencji skład Komitetu Socjologii mocno się zmienił. Mamy więcej przedstawicieli nieco młodszego pokolenia i przewagę kobiet w prezydium. Postaram się, aby to stało się naszym atutem - dodaje.

Dorota Rancew Sikora

Link do głównego artykułu:

Data publikacji: piątek, 12. Lipiec 2024 - 10:11; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: piątek, 12. Lipiec 2024 - 10:25; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch