Czym jest wolność i demokracja? W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego pisze studentka Zofia Zych

Dziś żyjemy w demokratycznej Polsce, jest to dla wielu z nas oczywiste i pewne. Jednak nasi rodzice i dziadkowie żyli w zupełnie innej rzeczywistości politycznej i społecznej. Rok '89 to niepodważalnie rok przełomowy. Urodziłam się w 2000 roku, a więc nie zaznałam w żaden sposób życia w PRL-u. Pamiętam ten czas z opowiadań moich bliskich, ale również z lekcji historii. Wielokrotnie słyszałam o 1989 roku jako momencie początku demokratyzacji Polski oraz jako konsekwencji działalności „Solidarności". To wydarzenie nabrało dla mnie wyjątkowego znaczenia, kiedy uzyskując czynne prawo wyborcze po raz pierwszy wzięłam udział w wyborach. Zrozumiałam wtedy jak ważne jest mieć wybór.

Będąc studentką Uniwersytetu Gdańskiego, wiem, jakie znaczenie ma debata i otwarta, niczym nieograniczona dyskusja. Te nie byłyby możliwe, gdyby nie przemiany, jakie się w Polsce dokonały. Wolność słowa, wyrażanych poglądów są dla mnie bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy możemy artykułować swoje potrzeby i bolączki. Równie istotne jest dla mnie poczucie pewnej odpowiedzialności za utrzymanie realiów, w których żyjemy. To nasze pokolenie jest niejako spadkobiercami i teraz to my powinniśmy dbać, aby te wartości były obecne.

 Demokracja i wolność to dla mnie dwie wyjątkowe wartości. Wolność myśli, swoboda poruszania się po świecie, a wreszcie wolny wybór, który gwarantuje mi demokracja. Te wartości są nadal pielęgnowane w Polsce, również dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej.

Miałam przyjemność odwiedzić Parlament Europejski oraz muzeum - Dom Historii Europejskiej podczas wyjazdu studyjnego. Dzięki temu jeszcze bardziej zrozumiałam istotę naszego członkostwa w Unii. Patrząc na zmiany, jakie się dokonały po 1989 roku, możemy być tylko dumni z tego, co udało się nam osiągnąć. Mogę stwierdzić, że 1989 rok zmienił moje życie, ponieważ nie pozwolił mi doświadczać wielu trudów, z jakimi musieli się mierzyć starsi ode mnie. Tym bardziej cieszę się i jestem wdzięczna tamtym pokoleniom za to, co dla nas zrobili, ponieważ dziś dla młodych słowa piosenki Krystyny Prońko „Za czym kolejka ta stoi" są tylko słowami.

Zofia Zych II rok Politologii MSU
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 10. Czerwiec 2024 - 09:38; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: poniedziałek, 10. Czerwiec 2024 - 09:39; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch