Wizyta delegacji Uniwersytetu z Rwandy 15-19 kwietnia 2024
Uniwersytet Gdański w najważniejszych aspektach współpracy międzynarodowej znajduje się w czołówce polskich uczelni wyższych. Umiędzynarodowienie pozwala poszerzać horyzonty oraz stanowi podstawę prowadzenia badań naukowych w wymiarze międzynarodowym. W toku realizacji uzyskanego z Unii Europejskiej przez Wydział Nauk Społecznych grantu, było możliwe kontynuowanie współpracy z Protestant Institute of Arts and Social Sciences (PIASS) w Rwandzie.
Między 15 a 19 kwietnia na wydziale przebywali dr Viateur Habarurema - prorektor ds. naukowych oraz Leopold Niyonzima – historyk, specjalista w zakresie bezpieczeństwa militarnego Rwandy.
W poniedziałek, 15 kwietnia delegacja z Rwandy odbyła wizytę w International Office w Rektoracie UG. Podczas spotkania pracownice biura zapoznały gości z ich zadaniami w zakresie organizacji współpracy z uczelniami zagranicznymi. Następnie miało miejsce zapoznanie się z infrastrukturą Uniwersytetu.
W kolejnych dniach miało miejsce szereg wydarzeń o charakterze dydaktyczno- naukowym. W Instytucie Politologii odbyło się spotkanie dotyczące możliwości współpracy naukowej i dydaktycznej z Protestant Institute of Arts and Social Sciences (PIASS). Pracownicy Instytutu Politologii zaprezentowali swoje pola badawcze, częściowo zbieżne z obszarami naukowych zainteresowań uczonych z PIASS. Obydwie strony będą dążyć do współpracy w wybranych obszarach. Pierwszy z nich to wspólne publikacje naukowe w czasopismach w obiegu międzynarodowym; drugi – projekty badawcze, także wdrożeniowo-badawcze; trzeci – rozwój wymiany doświadczeń w zakresie szeroko rozumianych problemów dydaktyki akademickiej, programów oraz kursów dla studentów (wymiana akademicka).
Przedstawiciele PIASS wyrażali zainteresowanie procesem doskonalenia nauczycieli akademickich w Polsce (szczególnie na UG). Dr Wioleta Gierszewska przedstawiła założenia i cele funkcjonowania Szkół Doktorskich w UG.
Delegacja z Rwandy brała udział w zajęciach ćwiczeniowych ze studentami. W ich toku między innymi miała miejsce dyskusja na temat aktualnej sytuacji polityczno-militarnej w regionach przygranicznych Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy.
Nauczyciele akademiccy z Rwandy przeprowadzili również wykłady wydziałowe na tematy: „The presence and work of churches in the post-genocide Rwandan society”; „Rwanda defense force and post-conflict reconstruction in post-genocide Rwanda”.
Organizatorami wydarzenia byli Zakład Myśli Politycznej i Historii Najnowszej Instytutu Politologii UG, Wydział Nauk Społecznych, współorganizatorem wydarzenia było Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. W toku przygotowania i przeprowadzenia wizyty, nieocenioną pomocą i wsparciem merytoryczno-organizacyjnym służyły Panie z International Office w osobach: Magdaleny Sawicz, Katarzyny Flis, Ewy Chmurzyńskiej, Magdaleny Bednarek. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską.
dr Wioleta Gierszewska