Porozmawiajmy o prawach zwierząt nie-ludzkich. Zapraszamy na prelekcje i warsztaty 21 marca

Pierwszy dzień wiosny na Uniwersytecie Gdańska to wyjątkowa okazja do tego by rozmawiać o prawach zwierząt nie-ludzkich. Na Wydziale Nauk Społecznych będziecie mogli wziąć udział w prelekcjach osób zaangażowanych w obronę praw zwierząt nie-ludzkich.

  • 11:30 – 12:30 Dariusz Gzyra – “Czy istnieje przemoc, której jeszcze nie zadano zwierzętom?”
  • 13:15 – 14:45 Karolina Kuszlewicz – “Już nie rzeczy, jeszcze nie podmioty. Te trzecie – zwierzęta pozaludzkie w prawie.”

Po części akademickiej, zapraszamy na warsztaty wegańskie w Klubokawiarni Index (ul. Polanki 66), które rozpoczną się o godzinie 17:00. Będzie to niepowtarzalna okazja do nauki o wegańskim stylu życia, poznania nowych przepisów oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. Warsztaty poprowadzi Marlena Wronka cukiernik specjalizująca się w deserach roślinnych. W zawodzie pracuj od 2019 roku, z czego ostatnie 2,5 roku poświęciła cukiernictwu wegańskiemu opracowując metodą prób i błędów wiele autorskich przepisów. Jej marzeniem i celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz świadomości wśród amatorów słodkości, że wegańskie słodycze mogą być tak samo atrakcyjne jak ich tradycyjne odpowiedniki, a wykonanie ich nie jest wcale trudne.

Czy istnieje przemoc, której jeszcze nie zadano zwierzętom?

Przemoc jest zjawiskiem, które wymyka się prostym definicjom. Występuje w wielu formach. Niektóre są eksponowane i piętnowane, inne ukryte i odtwarzane – również bezwiednie – w ramach normy społecznej. Wbrew powierzchownym skojarzeniom, nie musi się łączyć wyłącznie z destrukcją, zniszczeniem i krzywdą. W trakcie wykładu przeanalizujemy status zwierząt pozaludzkich we współczesnym świecie i związane z nim praktyki i przekonania, skutkujące wieloma formami przemocy. Podstawą rozważań będzie długa lista różnych form przemocy, opisanych w literaturze przedmiotu – począwszy od przemocy fizycznej i psychicznej, poprzez strukturalną i symboliczną, po wizualną, powolną, obiektywną i wiele innych, rzadziej przywoływanych. Spróbujemy dostrzec to, co wymyka się uwadze, dokonać przychylniejszej zwierzętom interpretacji pojęć i zrozumieć, że wszyscy definiujemy przemoc, a sam sposób definiowania również może być przemocowy.

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Po wydaniu książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych, połączeniami pomiędzy etyką a estetyką, a także studiami nad weganizmem.

Facebook

Instagram

Informacja przygotowana przez CASiD

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 14. Marzec 2024 - 09:06; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Marzec 2024 - 09:09; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz