Cofanie autorytaryzmu. Relacja z konferencji

Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego był partnerem organizowanej w Europejskim Centrum Solidarności międzynarodowej konferencji "Cofanie autorytaryzmu"/ Rolling back authoritarianism. Inicjatorem i głównym organizatorem tego wydarzenia o randze światowej była południowoafrykańska organizacja The Brenthurst Foundation. W konferencji wzięli udział byli prezydenci, premierzy, ministrowie oraz liderzy opozycji z krajów afrykańskich i południowoamerykańskich, w tym Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, Ian Khama, były prezydent Botswany, Moeketsi Majoro, były premier Lesotho oraz Leopoldo Lopèz, lider wenezuelskiej opozycji. Wśród panelistów byli też przedstawiciele Europy Środkowej, w tym Janusz Lewandowski, były komisarz Unii Europejskiej i Artis Pabriks, były wicepremier i minister obrony Łotwy. Specjalnymi gościem konferencji był legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa oraz była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. W wydarzeniu jako panelista wziął także udział dyrektor Instytutu Politologii, dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, który podkreślił m.in. znaczenie Gdańska z jego wielokulturowym obliczem w rozwoju idei solidarności oraz znaczenie absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego w polskiej transformacji ustrojowej. Mówił także o aktualności takich wartości, jak prawda i solidarność, w demokratyzacji i przeciwstawianiu się autorytaryzmowi.

Uczestnicy konferencji podpisali, nawiązując do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego "Gdańską Deklarację Solidarności z Demokracją". Wśród sygnatariuszy znalazł się prof. Modrzejewski.

Ważną rolę w konferencji odegrali studenci Instytutu Politologii, którzy  wraz z dr Joanną Leską-Ślęzak udzielili organizatorom wsparcia logistycznego. Przy okazji mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach z praktyki politycznej. By uwiecznić to zwykłe wydarzenie założyli ad hoc księgę pamiątkową, do której wpisało się wielu uczestników konferencji. Fotorelację zawdzięczamy Zofii Zych, studentce politologii.

Studenci politologii i dyplomacji zaangażowani w organizację konferencji:

1. Zofia Zych
  2. Gustaw Płóciniak
  3. Wojciech Giernat
  4. Michał Ciemiński
  5. Jakub Kwiatek
  6. Dawid Powideł
  7. Michał Kińczyk
  8. Marta Rychlewska
  9. Oliwer Dubois
  10. Błażej Kowacz
  11. Karol Hamanowicz