Relacja z otwarcia wystawy poświęconej Panamie na Wydziale Nauk Społecznych

W czwartek 1 czerwca na Wydziale Nauk Społecznych została otwarta wystawa poświęcona Panamie. Oprócz zdjęć i informacji o tym wyjątkowym kraju można podziwiać obrazy z tradycyjnych tkanin, tzw. molas – wytwarzane przez kobiety z plemienia Kuna.

Wystawę otworzył Ambasador Panamy w Polsce - JE Javier Bonagas. W inauguracji wystawy uczestniczyli m. in. Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia - dr hab. Arnold Kłonczyński oraz  Dyrektor Instytutu Politologii WNS UG – dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, którzy podziękowali panu ambasadorowi za wybór Uniwersytetu Gdańskiego na miejsce zaprezentowania wystawy. Uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów, szczególnie z WNS oraz Wydziału Filologicznego. Pan Ambasador podzielił się z nimi informacjami o swoim kraju, w tym o uwarunkowaniach geograficznych (przesmykowy charakter), która w dużej mierze uwarunkowała jego historię. Podkreślił zaangażowania Panamy w ekologię (kraj ten zajmuje np. drugie miejsce na świecie pod względem powierzchni chronionych wód morskich); wskazał także na jego ogromną różnorodność kulturową: oprócz ludności etnicznej naród panamski tworzą obywatele pochodzenia hiszpańskiego, afrykańskiego, a także z Chin. Wszystkie te grupy – zgodnie ze słowami Pana Ambasadora – współistnieją w duchu tolerancji dla różnorodności, a także mieszają się, tym bardziej ubogacając panamską kulturę.

Prof. Modrzejewski podziękował panu ambasadorowi i wyraził nadzieję, że Instytut Politologii WNS stanie się w przyszłości miejscem spotkań dyplomatów z całego świata.

Po otwarciu wystawy Pan Ambasador wygłosił wykład dla studentów i pracowników WNS.

Gorąco zachęcamy do poznania niezwykłych i nieoczywistych stron kraju łączącego dwa oceany. Wystawa o Panamie (w rotundzie Wydziału Nauk Społecznych na poziomie -1) będzie dostępna dla odwiedzających przez najbliższy miesiąc.

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz
Biuro Dziekana WNS

Zdjęcia: KN Neptun TV

 

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 2. Czerwiec 2023 - 16:37; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: piątek, 2. Czerwiec 2023 - 16:46; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz