Wizyta delegacji z Rwandy 24-29 kwietnia 2023

Uniwersytet Gdański w wielu aspektach współpracy międzynarodowej znajduje się w czołówce  polskich uczelni wyższych. W ramach Programu Erasmus na lata 2022-24 UG otrzymał trzecie co do wysokości dofinansowanie wśród polskich uczelni.

W toku realizacji uzyskanego przez WNS grantu, było możliwe zaproszenie do współpracy Protestant Institute of Arts and Social Sciences w Rwandzie.

W ramach zainicjowanej współpracy między 24 a 29 maja na WNS UG przebywali dziekan Faculty of Education: dr Christine Nyiramana oraz dyrektor Centre for Didactics and Research in Education: Emmanuel Niyibizi.
Delegacja z Rwandy między innymi poprowadziła wykład instytutowy na temat  International development cooperation in Sub-Saharan Africa.  Case of Rwanda oraz wykład wydziałowy na temat Resilience Building in post-genocide context. Reconciliation and reconstruction in post-genocide period: A case of Rwanda. Ponadto odbyto szereg spotkań naukowych, których tematem przewodnim było znalezienie wzajemnych obszarów badawczych. Podjęto również rozmowy nad ewentualną przyszłą współpracą w ramach której powołany zostanie interdyscyplinarny zespół realizujący wspólne projekty badawcze.

Wstępnie władze Protestant Institute of Arts and Social Sciences w Butare zadeklarowały chęć podpisania umowy z Uniwersytetem Gdańskim „memorandum of understanding”.

Rwandyjska delegacja zapoznała się również z systemem oraz funkcjonowaniem placówek oświatowo-wychowawczych i szkół w Polsce, wizytując między innymi w przedszkolu, szkole podstawowej w Karwi.

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Politologii, Wydział Nauk Społecznych. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską.

mgr Wioleta Gierszewska

Data publikacji: piątek, 28. Kwiecień 2023 - 14:48; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 3. Maj 2023 - 22:58; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz