Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża 1978-1980. 45-lecie organizacji. Spotkanie 24 kwietnia

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, związanym z jedną z najistotniejszych organizacji opozycji przedsierpniowej, jaką były Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Okazją do spotkania jest 45-lecie organizacji. W wydarzeniu wezmą udział: dr Piotr Abryszeński (Instytut Pamięci Narodowej), dr Piotr Brzeziński (Instytut Dziedzictwa Solidarności), Dominik Bień (Uniwersytet Gdański).

Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża zostały powołane do życia w 1978 roku i stanowiły wyłom w dotychczasowym monopolu państwa na działalność związkową. Działacze organizacji podejmowali problematykę prawa pracy, bezpieczeństwa pracy, dysfunkcji systemu PRL, tradycji robotniczych i tych związanych z grudniem 70'. Jednym z podstawowych kanałów jakim komunikowali się ze społeczeństwem, było czasopismo “Robotnik Wybrzeża”, którego ukazało się 7 numerów.

W WZZ działalność podejmowali m.in. Andrzej Gwiazda, Joanna Duda- Gwiazda, Anna Walentynowicz, Andrzej Kołodziej, Bogdan Borusewicz, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Bulc.
W 1980 roku działacze WZZ mieli istotny wpływ na rozpoczęcie strajku w Stoczni Gdańskiej i innych zakładach Trójmiasta a także na późniejsze kształtowanie się NSZZ “Solidarność”.
Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 13.15 w auli S208 na Wydziale Nauk Społecznych.

Organizatorem spotkania jest IPN, Progress oraz CASID.

Informacja przygotowana przez CASiD

Data publikacji: wtorek, 18. Kwiecień 2023 - 09:05; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: wtorek, 18. Kwiecień 2023 - 09:13; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz