Stypendia MSZ RP dla najlepszych kandydatów na studia w College of Europe - rekrutacja do 18 stycznia

College of Europe (Kolegium Europejskie) rozpoczęło nabór na kolejną edycję studiów pomagisterskich w roku akademickim 2023-2024. Kandydaci z Polski mogą starać się o pełne sfinansowanie studiów przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Rekrutacja trwa do 18 stycznia 2023 r.

College of Europe utworzone z inicjatywy Kongresu Haskiego (1948 r.) to najstarsza uczelnia oferująca pomagisterskie studia europejskie. Ideą założycielską było powołanie instytucji, w którym absolwenci uczelni z wielu krajów będą studiować i mieszkać razem przygotowując się do zadań związanych ze współpracą i integracją krajów europejskich. Od 1992 r. Kolegium działa zarówno w belgijskiej Brugii, jak i warszawskim Natolinie.

Co roku College of Europe w Natolinie gości około 130 studentów z ponad 30 krajów, którzy mieszkając razem na kampusie uczą się wspólnie, a także od siebie nawzajem, przełamują stereotypy i poszerzają swoje horyzonty. 

Stypendia MSZ RP

Od początku istnienia College of Europe w Natolinie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oferuje polskim studentom stypendia, które w większości przypadków pokrywają całkowite koszty studiów  (27 000 EUR) włącznie z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem na terenie kampusu.

Stypendia te przyznawane są na roczne dwujęzyczne (angielsko-francuskie) studia pomagisterskie na kierunkach:

 • Advanced Master of Arts in European Interdisciplinary Studies – studia w College of Europe w Natolinie z czterema specjalizacjami do wyboru:
  • EU Public Affairs and Policies
  • The EU and the World
  • The EU and its Complex Neighbourhoods
  • European History and Civilization
 • Advanced Master of Science in European Economic Studies, advanced Master of European Law, advanced Master of Arts in EU International Relations and Diplomacy oraz advanced Master of Arts in European Political and Governance Studies – studia w College of Europe w Brugii

 

Rekrutacja

College of Europe poszukuje absolwentów prawa, filologii, filozofii, historii, dziennikarstwa, europeistyki, stosunków międzynarodowych, ekonomii, socjologii, kulturoznawstwa lub innych kierunków humanistycznych, ale także ścisłych (inżynierów, fizyków, biotechnologów,etc.), którzy interesują się Europą – jej przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Oferta dotyczy absolwentów studiów magisterskich, ale także studentów ostatniego roku.

Rekrutacja składa się z trzech etapów.

 1. Elektroniczny wniosek na studia (Termin składania podań to 18 stycznia 2023 r. – szczegóły na www.coleurope.eu/admission)
 2. Osobny wniosek o przyznanie stypendium skierowany do MSZ RP (szczegóły poniżej)
 3. Rozmowa kwalifikacyjna z wyselekcjonowanymi kandydatami (Komitet Selekcyjny składa się z przedstawicieli College of Europe oraz MSZ RP)

Więcej informacji na temat stypendiów MSZ RP dla polskich kandydatów na stronie:

https://www.gov.pl/web/akademiadyplomatyczna/kolegium-europejskie-college-of-europe

Szczegółowe informacje na temat programów akademickich oraz wymagań na każdy z kierunków znajdują się na stronach:

www.coleurope.eu/natolin oraz  www.coleurope.eu

Plakat - stypendia MSZ RP dla kandydatów na studia europejskie w Natolinie

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 29. Listopad 2022 - 14:04; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Listopad 2022 - 14:07; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz