Prof. Mickiewicz o planach Rosji: chce sprawić, by społeczeństwo Ukrainy wymusiło na władzy rozmowy pokojowe

Prof. Mickiewicz o planach Rosji: chce sprawić, by społeczeństwo Ukrainy wymusiło na władzy rozmowy pokojowe

 
Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 22:18
Obserwuj nas na Google News
- Założeniem Rosji jest zniszczenie Ukrainy jako bytu politycznego. Początkowo Rosjanie zakładali, że osiągną to w oparciu o obezwładnienie potencjału militarnego i ograniczenie możliwości działań politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. Mickiewicz: celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy
Prof. Mickiewicz: celem Rosji jest zniszczenie UkrainyFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

W wyniku wczorajszych rosyjskich ostrzałów duża część mieszkańców Kijowa, ale też wielu innych ukraińskich miast i miejscowości, przez wiele godzin była pozbawiona prądu i wody. W niektórych miejscach naprawy trwają. W wyniku ataków, które zdecydowanie nasiliły się w październiku, na Ukrainie uszkodzonych zostało ponad 30 proc. infrastruktury energetycznej - m.in. transformatorów, linii przesyłowych i elektrociepłowni.

 

Plany Rosji na Ukrainie

Prof. Piotr Mickiewicz powiedział, że Rosja od początku chciała w pełni wyeliminować Ukrainę ze światowego porządku politycznego. - Uważam, że od początku tego konfliktu mieliśmy do czynienia z założeniem, że jest to wojna totalna. Założeniem Rosji jest zniszczenie Ukrainy jako bytu politycznego. Początkowo zakładali, że osiągną to w oparciu o obezwładnienie potencjału militarnego i ograniczenie możliwości działań politycznych - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że sytuacja wojenna wymusiła zmianę taktyki, ale nadal nie może być mowy o zawarciu prawdziwego pokoju. - W sytuacji, w której okazało się, że te cele nie zostały osiągnięte, podjęto działania skierowane przeciwko ludności cywilnej i w tej chwili mamy eskalację tych działań - ocenił.

- Towarzyszy im założenie, że uda się wytworzyć sytuację, w której społeczeństwo ukraińskie po zniszczeniu infrastruktury krytycznej przed okresem zimowym, będzie zmuszało władze polityczne do podjęcia rozmów pokojowych. Taki jest chyba dzisiaj cel Rosji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

https://polskieradio24.pl/130/6257/artykul/3063711,prof-mickiewicz-o-planach-rosji-chce-sprawic-by-spoleczenstwo-ukrainskie-wymusilo-na-wladzy-rozmowy-pokojowe

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 2. Listopad 2022 - 08:31; osoba wprowadzająca: Katarzyna Leokajtis-Glanc Ostatnia zmiana: środa, 2. Listopad 2022 - 08:31; osoba wprowadzająca: Katarzyna Leokajtis-Glanc