Finał Pomorskiej Ligi Debat – Debaty z Energ(i)ą

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbył się finał „Debat z Energ(i)ą”, których głównym sponsorem była Grupa Energa. To projekt realizowany przez Instytutu Debaty Publicznej, skierowany do uczniów pomorskich szkół ponadpodstawowych, którego celem było nie tylko wyposażenie młodzieży w umiejętność prowadzenia dyskusji na poziomie, ale także promowanie postaw patriotycznych i wolnościowych. Zwycięzcami zostali uczniowie z Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich. Członkami zwycięskiej drużynybyli: Kacper Karnat, Borys Niski, Nikodem Ostrowski i Sandra Wiczling. Dodatkową nagrodę, dla najlepszego mówcy debaty finałowej, którą ufundował mecenas Kacper Płażyński, przyznano Zofii Kobieli z I LO z Kartuz.

Podczas finału Pomorskiej Ligi Debat w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego byliśmy świadkami debaty finałowej, która została poprzedzona potyczkami półfinałowymi. O tytuł najlepszych debatantów województwa pomorskiego walczyli na ostatnim etapie przedstawiciele czterech szkół. Były to: I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach, II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Rywalizowali o finał, zmagając się z tematem: Wprowadzenie “emerytury obywatelskiej” jest najlepszą metodą uzdrowienia polskiego systemu emerytalnego. Zwycięsko z półfinałów wyszły zespoły z Kartuz i Trąbek Wielkich.

W finale uczniowie zmierzyli się z tematem: Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę pozytywnie wpłynie na rozwój Polski. Zespół z I LO w Kartuzach prezentował poglądy „Propozycji", a z gimnazjum w Trąbkach Wielkich - "Opozycji". Rozgrywka składała się z naprzemiennych, 4-minutowych wystąpień każdego z członków czteroosobowych drużyn.

Gośćmi finałowej debaty PLD byli m. in.: posłowie na Sejm RP Janusz Śniadek i Marcin Horała (obaj PiS) oraz Grzegorz Furgo (Nowoczesna); Piotr Gierszewski, radny miasta Gdańska; Grzegorz Strzelczyk, pełniący obowiązki prezesa LOTOS Petrobaltic; mecenas Kacper Płażyński; Mateusz Sroka, radny powiatu gdańskiego.

Pomorska Liga Debat – Debaty z Energią to program pilotażowy, złożony z cyklu zajęć dla młodzieży z pomorskich szkół, których celem było nabycie przez młodzież umiejętności i doświadczenia w kulturalnym toczeniu dyskusji oraz poznaniu podstaw i reguł debat oksfordzkich. Najpierw przeprowadzono szkolenia, podczas których eksperci uczyli konstruktywnego prowadzenia sporów, następnie uczniowie brali udział w wykładach tematycznych dotyczących wiedzy o państwie i społeczeństwie, prowadzonych przez pracowników naukowych, m. in. Uniwersytetu Gdańskiego oraz osoby ze sfery publicznej czy kulturalnej, a w końcowym etapie merytoryczne informacje zostały wykorzystane podczas debat turniejowych, których finał wyłonił najlepszych debatantów.

Data publikacji: środa, 26. Kwiecień 2017 - 11:36; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 11. Maj 2017 - 12:24; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny