Oblicza Afryki-„Kenia Pod lupą"

OBLICZA AFRYKI – „KENIA POD LUPĄ” – SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Już 4-5 listopada, przy współpracy z Zakładem Studiów Pozaeuropejskich Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się Dni Polsko-Kenijskie pod nazwą "Oblicza Afryki. Kenia pod lupą"*. Będą to dwa dni warsztatów, dyskusji i pokazów filmowych na Wydziale Nauk Społecznych, współprowadzone przez polsko-kenijskich ekspertów, m.in:

- Monicah Kaguithia, aktywistkę walczącą o prawa masajskich kobiet (www.entitoafrica.org)

- Tomasz Kozakiewicz (inicjator projektu kanthari plus, Fundacja SolidarityFilmDoc)

- Dr Margot Stańczyk-Minkiewicz (Uniwersytet Gdański)

- Katarzyna Tekień / Małgorzata Pieniążek (Partners Polska)

- Łukasz Bartosik (Polska Akcja Humanitarna)

- Katarzynę Błasińską (Fundacja IRSE – Instytut Równowagi Społeczno - Ekonomicznej)

- James Omolo (Forum Polsko-Kenijskie)

- Magdalena Poros (Fundacja Mogę się Uczyć)

WARSZTATY – OBLICZA AFRYKI – „KENIA POD LUPĄ”

DZIEŃ PIERWSZY – ŚRODA 04.11.2015

11.00 -11.30Uroczysta Inauguracja Warsztatów – ( Przedstawienie specjalnego gościa Monicah Kaguithia i filmu dokumentalnego dotyczącego jej działalności)

11.30 - 14.00 - Warsztat z komunikacji międzykulturowej - Prowadzenie: Katarzyna Błasińska (Fundacja IRSE) oraz Monicah Kaguithia (Entito Africa - www.entitoafrica.org)

Podczas warsztatu uczestnicy doświadczą meandrów komunikacji z osobami z odległych kultur, w szczególności tej kenijskiej.

11.30-14.00 - Warsztat z praw człowieka – Prowadzenie: dr Margot Stańczyk – Minkiewicz (Uniwersytet Gdański – Instytut Politologii)

Uczestnicy poznają kontekst niezbędny do krytycznego analizowania zagadnień dotyczących praw człowieka w Afryce Subsaharyjskiej.

14.00-14.30 – Przerwa kawowa

14.30-17.00 – Prawa Człowieka w Afryce - Spotkanie z gościem specjalnym – MonicahKaguithia (Entito Africa - www.entitoafrica.org)

Sesja pytań i odpowiedzi na temat kontekstu w ramach, którego działa Monicah wprowadzając alternatywny rytuał inicjacji masajskich kobiet w dorosłość.

DZIEŃ DRUGI – CZWARTEK 05.11.2015

9.00 -11.30 Warsztat Media - Serial narzędziem pedagogicznym- Prowadzenie: Małgorzata Anielka Pieniążek (Partners Polska)

W ramach warsztatu studenci odkryją jak współczesne media mogą zmieniać świat na lepsze i poznają innowacyjne metody służące do tego.

9.00 – 11.30  Warsztat z innowacji społecznych, Prowadzenie: Tomasz Kozakiewicz (Fundacja SolidarityFilmDoc), MonicahKaguithia (Entito Africa - www.entitoafrica.org) oraz Piotr Wróbel (Enactus Uniwersytet Gdański)

Podczas warsztatu studenci poznają dwie społeczne innowacje z Polski oraz Kenii, poznają współzależności między nimi i opracują swój własny pomysł jak te projekty usprawnić!

11.30 - 12.00 – Przerwa kawowa

11.30 - 12.00 – W przerwie specjalny pokaz filmu dokumentalnego – Makutano Junction

12.00 - 14.30 Warsztat - Edukacja w Kenii a w Polsce - Prowadzenie: Katarzyna Tekień (Partners Polska)

Podczas warsztatu studenci poznają kontekst kenijski system edukacji od strony osób, które realizują projekty zmieniające go od wewnątrz.

12.00 – 14.30 Warsztat Mzungu w Kenii - Po co pojechałem na staż do Kenii i co zrobiłem po powrocie - Prowadzenie: Łukasz Bartosik (Polska Akcja Humanitarna)

Studenci dowiedzą się jak zaangażować się w społeczne inicjatywy polsko-kenijskie. Od strony praktycznej poznają szanse i zagrożenia wynikające z uczestnictwa w nich.

14.30 - 15.00 Przerwa kawowa

15.00 - 16.00 Pokaz filmu KANTHARI: „U źródeł zmian”. Zapraszamy na specjalny pokaz naszego afrykańskiego filmu drogi o inspirujących aktywistach społecznych, działających na rzecz swoich społeczności (albinosów, masajskich kobiet, sierot AIDS i niewidomych pszczelarzy), którego Światowa Premiera odbyła się 22 października w Europejskim Centrum Solidarności. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=uMvBb7C-oLc Po filmie będzie wyjątkowa okazja by spotkać bohaterkę filmu, kenijską działaczką na rzecz praw kobiet, Monicah Kaguithia, która wraz z 4 innymi polsko-kenijskimi ekspertami będzie odpowiadała na ewentualne pytania widzów w trakcie wyjątkowego panelu dyskusyjnego.

16.00 – 17.00 - Dyskusja panelowa podsumowująca wydarzenie: Monicah Kaguithia (Entito Africa - www.entitoafrica.org), James Omolo (Forum Polsko-Kenijskie), Katarzyna Tekień (Partners Polska), Łukasz Bartosik (Polska Akcja Humanitarna), Magdalena Poros (Fundacja Mogę się Uczyć). Prowadzenie panelu: Tomasz Kozakiewicz (SolidarityFilmDoc) oraz Dr Margot Stańczyk-Minkiewicz (Instytut Politologii UG)

*Projekt współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej przez MSZ RP w roku 2015.

Więcej na:

Projekt  - „Kenia pod lupą” jest współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej przez MSZ RP w roku 2015.

Oblicza Afryki

Data publikacji: piątek, 16. Październik 2015 - 11:04; osoba wprowadzająca: Marta Sitarz Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Październik 2015 - 10:27; osoba wprowadzająca: Marta Sitarz