Studiowanie socjologii jest fascynujące ze względu na to, że odsłania ona mnóstwo tajemnic o regułach życia codziennego, działaniu instytucji, mechanizmach władzy, życia publicznego oraz pokazuje wszechobecność i różnorodność kultury.
Studenci uczą się teorii wyjaśniających, jak toczy się życie społeczne, dowiadują się, jak projektować i przeprowadzać badania społeczne, uzyskują głęboką, krytyczną wiedzę o zmianach, jakim podlega współczesny, zglobalizowany świat. Zajęcia na socjologii prowadzi młoda, zaangażowana, życzliwa studentom kadra, ucząca otwartości, dialogu i partnerstwa. Część zajęć ma charakter warsztatowy i umożliwia prowadzenie własnych projektów badawczych lub społecznych, które wyrastają z doświadczeń i zainteresowań. Studenci, jeśli mają taką wolę, mogą też brać udział w badaniach naukowych prowadzonych przez gdańskich socjologów i ciekawych projektach międzynarodowych, angażować się w działania lokalne oraz uczestniczyć w pracach kół i towarzystw naukowych. W ramach programu Erasmus mogą część studiów odbyć zagranicą, a na innych polskich uczelniach – w ramach programu MOST.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci socjologii znajdują pracę w ośrodkach badań społecznych, instytucjach publicznych, samorządowych, instytucjach kultury, dziennikarstwie, organizacjach pozarządowych i biznesie. Wiedza, jaką dysponują, daje im możliwość podejmowania wielu zadań związanych z rozwojem i organizacją kultury, nauczaniem kompetencji społecznych, animacją środowisk lokalnych, doradztwem w biznesie i polityce, badaniami społecznymi i rynkowymi.