Prof. Marta Bogdanowicz uhonorowana wyróżnieniem "Zasłużona dla polskiej psychologii"

wręczenie nagrody

Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w dniu 1 grudnia 2018 roku uhonorowało Profesor Martę Bogdanowicz medalem „Zasłużona dla polskiej psychologii” za jej wieloletnią wybitną działalność naukową i praktyczną.

Uroczystość wręczenia odbyła się na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 16. października 2019 roku. Laureatka odebrała medal/statuetkę z rąk Przewodniczącej PTP dr Krystyny Teresy Panas.

Odznaczenie to zostało przyznane po raz pierwszy. W gronie wyróżnionych tą nagrodą wybitnych polskich psychologów znaleźli się: Wanda Badura-Madej, Adam Biela, Marta Bogdanowicz, Jerzy Brzeziński, Czesław Czabała, Aleksandra Jaworowska, Małgorzata Kościelska, Ida Kurcz, Jerzy Mellibruda, Janusz Reykowski, Helena Sękowa, Jan Strelau.

 

Wypowiedź prof. Marty Bogdanowicz podczas ceremonii w dniu 16. października 2019:

„Jestem wzruszona przyznaniem mi tak zaszczytnego wyróżnienia.

Gdy próbowałam znaleźć uzasadnienie tej decyzji uznałam, że zasługi znajdują się po stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które pragnę wymienić:

  • przynależność do PTP dała mi wsparcie zawodowe kolegów i poczucie bezpieczeństwa, gdy zaraz po obronie pracy magisterskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, podjęłam pracę jako jedyny psycholog w Wojewódzkiej Przychodni Higieny Szkolnej w Gdańsku;
  • wieloletnia działalność w PTP, w roli sekretarza Oddziału Gdańskiego, dostarczyła mi bezcennych doświadczeń organizacyjnych. To tam regularnie organizowałam zebrania o charakterze szkoleniowym, spotkania z gośćmi zagranicznymi odwiedzającymi Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, który użyczał nam pomieszczeń. Dzięki temu, że uchylali nam rąbka „żelaznej kurtyny” dowiadywaliśmy się co dzieje się na świecie w psychologii. Tam też uczyłam się organizacji pracy na rzecz środowiska psychologów. W tych czasach nie było telefonów komórkowych, SMS-ów, mejli, laptopów, drukarek itp. Każde zebranie wymagało dwóch dni „prac ręcznych” i „lizania znaczków”, aby wysłać zaproszenia pocztą;
  • przy Gdańskim Oddziale PTP założyłam Sekcję Psychologii Klinicznej Dziecka i pod tym szyldem przez wiele lat przekazywałam wiedzę zdobywaną na bieżąco, a więc szkoliłam pracowników poradni wychowawczo-zawodowych, nauczycieli i psychologów w dziedzinie specyficznych zaburzeń uczenia się (diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej).

Dzięki tym doświadczeniom dojrzałam do samodzielnej działalności, by w 1990 roku założyć Polskie Towarzystwo Dysleksji, stowarzyszone w European Dyslexia Association. W okresie 30 lat działania tej organizacji, udało nam się podnieść świadomość społeczną i ustanowić podstawy prawne, umożliwiające uczniom z tymi zaburzeniami, rozwój osobisty i podołanie wymaganiom kolejnych etapów edukacji, aż do pełnej samodzielności.

Za to wszystko pragnę dziś gorąco podziękować”.

 


Profesor Marta Bogdanowicz jest wybtnym psychologiem klinicznym - naukowcem i praktykiem, ekspertem w zakresie psychologii i psychopatologii rozwoju dziecka i specjalistą psychologii klinicznej dziecka. Jest międzynarodowym trenerem Metody Ruchu Rozwijającego (i jednym z pionierów pracy tą metodą w Polsce), a także autorką Metody Dobrego Startu. Była założycielką (1990) i wieloletnia przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Od 1972 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim, uczestniczyła w tworzeniu Instytutu Psychologii UG, była jego dyrektorem w latach 2005-2008. Wcześniej pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktyki (1993-1996) oraz zastępcy dyrektora ds. nauki (2002-2005). Jest autorką licznych publikacji z zakresu psychologii klinicznej dziecka, specyficznych trudności w uczeniu się (dysleksji, dysortografii, dysgrafii), Metody Dobrego Startu, Metody Ruchu Rozwijającego, leworęczności, a także wielu metod diagnostycznych.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 4. Listopad 2019 - 12:55; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 4. Listopad 2019 - 13:01; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz