Debata "Uniwersytet wobec faszyzacji życia społecznego"

Uniwersytet wobec faszyzacji życia społecznego

Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego zaprasza do udziału w debacie pn. *Uniwersytet wobec faszyzacji życia społecznego*.

Miejsce i czas: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, *9 maja 2018, Aula S 203, godz. 13.oo-15.oo*

W ciągu ostatnich kilku lat dokonała się w Polsce zmiana społeczna – wygaszany neoliberalizm ustępuje miejsca faszyzmowi. Swoją przychylnością i bezradnością siły konserwatywne i liberalne doprowadziły do legitymizacji organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych w przestrzeni publicznej.

Bezpośrednim skutkiem tego uznania jest skokowy wzrost przemocy na tle rasistowskim. W międzyczasie dorosło pokolenie wychowane w publicznych szkołach w duchu nacjonalizmu i fundamentalizmu religijnego, co zapowiada utrwalenie i pogłębianie się tej zmiany. Instytucje, których fundamentem są wartości uniwersalne, powinny czuć się zagrożone groźbą zapaści o charakterze cywilizacyjnym, a co najmniej kolonizacją swoich zasobów.

Uniwersytet należy do tych instytucji – kolonizowanych i recenzowanych

(patrz: protesty na wykładach Zygmunta Baumana) przez ludzi w służbie przemocy.

 

Jak oceniamy szanse uniwersytetu w tym starciu? Na kogo można liczyć w czasach trudnych? O co warto zadbać w trybie pilnym? Jak wytrzymać? Jak radzić sobie z kosztami oporu i odporu? Co odpór pojedynczego uniwersytetu może dać miastu i światu?

 

O to chcemy zapytać studentów, którzy organizują się celowo w tej sprawie, czyli przedstawicieli Studenckich Komitetów Antyfaszystowskich z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gdańskiego. A także przedstawicieli środowiska akademickiego, które doświadczyły faszyzmu i  nacjonalizmu w różnych odsłonach historycznych i organizacyjnych.

 

Do udziału w debacie prowadzonej przez dra Piotra Zamojskiego zostały zaproszone następujące osoby: przedstawiciele Studenckich Komitetów Antyfaszystowskich z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gdańskiego Sebastian Słowiński i Gabriela Filipowicz oraz Zuzanna Kruzińska i Mikołaj Kornowicz, prof. dr hab. Joanna Rutkowiak i prof. dr hab. Maria Mendel. Wprowadzenie:

dr Piotr Kowzan.

 

My, jako Polskie Towarzystwo Pedagogiczne czy szerzej pedagodzy uważamy za konieczne skorzystanie z możliwości dyskusji w sytuacji względnego spokoju, wiedząc że giganci, na ramionach których budowała się nasza dyscyplina, tacy jak Janusz Korczak, Aleksander Kamiński, Elżbieta Zawadzka nie mieli podobnego komfortu podczas II Wojny Światowej.

 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/536419583419778

Więcej o Polskim Towarzystwie Pedagogicznym, Oddział w Gdańsku:

http://ptpgdansk.blogspot.com/

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 7. Maj 2018 - 08:34; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Maj 2018 - 08:35; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch