Zapraszamy na konferencję "Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego. Solidarni wobec problemów". Gdańsk, 24 listopada 2016 r.

logologologo
 
Zakład Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego,
Porozumienie Trójmiejskich Pracowników Socjalnych oraz
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"
 
Pragnie Państwa zaprosić na konferencję
Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego
Solidarni wobec problemów
  Gdańsk 24 listopada 2016 r.

 

Zapraszamy praktyków oraz teoretyków zajmujących się obszarem pracy socjalnej oraz szeroko rozumianej pomocy społecznej do udziału w ogólnopolskiej konferencji Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego, która odbędzie się w Gdańsku, w dniu 24 listopada 2016. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

Jest to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona tematowi bezpieczeństwa pracowników socjalnych, na której zostaną m.in. zaprezentowane badania przeprowadzone w tej grupie zawodowej w 2016 roku przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Śląskiej. Konferencja organizowana jest oddolnie przez trójmiejskich pracowników socjalnych, związkowców, którzy, w ramach współpracy między trójmiejskimi ośrodkami pomocy społecznej, dążą do poprawy sytuacji zawodowej pracowników socjalnych w Polsce.

Pracownik socjalny pełni szczególną rolę w pracy z rodzinami z uwagi na różnorodne problemy i dysfunkcje dotykające rodziny. Jest w ciągłym kontakcie z klientami korzystającymi z pomocy społecznej, jak również objętych procedurą Niebieskiej Karty, przeprowadza wywiady środowiskowe i dokonuje „wejść” w środowisko w warunkach mogących zagrażać jego zdrowiu oraz  życiu. Jednym słowem pracownik socjalny jest osobą pracującą w ciągłym stresie w warunkach nieprzewidywalności sytuacji, którą zastaje w środowisku klientów.

W dalszym ciągu wychodzi się z błędnego założenia, że doświadczanie przemocy ze strony klienta stanowi element zawodu pracownika socjalnego i nie jest ono traktowane na tyle poważnie, aby stać się poważnym tematem publicznej debaty na temat warunków pracy pracowników socjalnych.

Znane z ostatnich lat, przypadki agresji i przemocy, a także utraty życia pracowników socjalnych pełniących obowiązki służbowe, świadczyć może o tym, że zawód pracownika socjalnego należy do jednych z bardziej narażonych na niebezpieczeństwo.

Zatem, dlaczego pracownicy socjalni stają się obiektem agresji? Dlaczego ich bezpieczeństwo jest coraz częściej i w coraz większym stopniu, zagrożone? Czy jest to przemoc kierowana do konkretnej osoby, czy może jest to komunikat dla całego społeczeństwa? Być może przemoc tę traktować należy jako barometr nastrojów społecznych wobec instytucji państwa, a biurokracji administracji państwowej w szczególności? Jak radzić sobie z różnymi formami przemocy? Jak postępować z trudnym klientem? Jak chronić siebie i swoje otoczenie?

Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w trakcie konferencji, która składać się będzie z części teoretycznej, wyników badań z dyskusją panelową oraz spraw związkowych. Dzięki takiej strukturze problem bezpieczeństwa i przemocy kierowej wobec pracowników socjalnych zostanie podjęty wieloaspektowo. Dlatego też konferencja będzie nie tylko źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa pracowników socjalnych ale również praktycznych wskazówek dotyczących konkretnych sytuacji, w których znaleźć się mogą pracownicy socjalni. 

Załącznik
Załącznik Rozmiar
Więcej informacji 370.43 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 3. Listopad 2016 - 12:55; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: środa, 16. Listopad 2016 - 09:58; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny