IV Gdańska Konferencja Bałtycka. Europa Bałtycka wobec wyzwań zmieniającego się świata.

Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Bałtycki zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Europa Bałtycka wobec wyzwań zmieniającego się świata”, czwartą z cyklu „Gdańskich Konferencji Bałtyckich”, która odbędzie się 15  kwietnia 2016 roku w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG.

Motywem przewodnim, który łączy wszystkie konferencje odbywające się  w ramach cyklu, jest pojęcie "Europy Bałtyckiej" wprowadzone do debaty naukowej jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego ZaleskiegoCzesława Wojewódkę.

Organizatorzy sympozjum chcieliby, aby wystąpienia prelegentów stały się głosami w toczącej się w świecie nauki dyskusji nad tożsamością regionu oraz znaczeniem kierunku bałtyckiego dla szerszych projektów politycznych realizowanych w polskiej polityce zagranicznej i – szerzej -  europejskiej przestrzeni kulturowej.

„Gdańskie  Konferencje Bałtyckie” mają charakter interdyscyplinarny. Ich celem jest wielowymiarowa prezentacja problemów i wyzwań, przed którymi stoi region Europy Bałtyckiej. Podczas cyklicznych sympozjów prelegenci poruszają różnorodne zagadnienia – od rozważań natury kulturoznawczej i cywilizacyjnej, przez tematykę bezpieczeństwa regionalnego, aż po problemy integracji gospodarczej i politycznej.  Szerokie spektrum problemów poruszanych podczas konferencji oddaje wieloaspektowość dylematów dotyczących roli, którą region Morza Bałtyckiego i tworzące go podmioty odgrywają w kontynentalnych projektach integracyjnych i dynamicznie zmieniającej się strukturze ładu międzynarodowego.

Tematem przewodnim czwartej edycji „Gdańskich Konferencji Bałtyckich” będą wyzwania, problemy i zagrożenia, przed którym stoi obecnie Europa Bałtycka, wynikające z destabilizacji współczesnego ładu globalnego. Aktualne i potencjalne konflikty, ruchy separatystyczne, fale uchodźców, napięcia na tle etnicznym, spory terytorialne, terroryzm, przestępczość międzynarodowa, rosnące dysproporcje w poziomie rozwoju gospodarczego, głód i nędza, zagrożenia ekologiczne – kumulacja wszystkich tych zjawisk sprawia, że aktualny porządek międzynarodowy wydaje się kruchy. Czy Europa Bałtycka w coraz bardziej turbulentnym świecie może pozostać regionem względnego spokoju, harmonii i trwałego rozwoju? Czy państwa ją współtworzące mogą w istotnym stopniu przyczynić się do rozwiązania najistotniejszych problemów, przed którymi stoi dziś ludzkość? Próbę odpowiedzi na te i inne pytania podejmą uczestnicy naszej konferencji

Załącznik Rozmiar
Program konferencji 337.5 KB

Data publikacji: środa, 6. Kwiecień 2016 - 12:54; osoba wprowadzająca: Marta Sitarz Ostatnia zmiana: środa, 6. Kwiecień 2016 - 12:54; osoba wprowadzająca: Marta Sitarz