KONFERENCJA - PAŃSTWO OPIEKUŃCZE, SPOŁECZEŃSTWO SIECIOWE, KAPITALIZM KOGNITYWNY

Logo konferencji

III Ogólnopolska Konferencja z cyklu: „Społeczeństwo sieciowe - między wolnością a zniewoleniem”.

Państwo opiekuńcze, społeczeństwo sieciowe, kapitalizm kognitywny

3 czerwca 2016 roku
Gdańsk

Organizatorzy:

Uniwersytet Gdański
PTS Oddział Gdański
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Organizowana po raz trzeci ogólnopolska konferencja z cyklu “Społeczeństwo sieciowe - między wolnością a zniewoleniem” jest inicjatywą środowisk socjologicznych z Poznania i Gdańska. W tym roku konferencja rozszerza pole zainteresowań koncentrując się przede wszystkim na zagadnieniu złożonych i wielostronnych relacji pomiędzy społeczeństwem sieciowym, gospodarką opartą na wiedzy oraz państwem dobrobytu. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń teoretycznych i badawczych przedstawicieli szeroko pojętych nauk społecznych i humanistycznych odnoszących się do wzajemnego związków zachodzących między podstawowymi segmentami społeczeństwa globalnego tworzonych i odtwarzanych w warunkach usieciowienia i ekspansji teleinformatycznych narzędzi komunikacji.
            Do udziału i dyskusji zapraszamy szczególnie socjologów, filozofów, politologów, kulturoznawców, antropologów, geografów społeczno-ekonomicznych, a także wszystkich innych przedstawicieli dyscyplin nauki oraz praktyków, dla których społeczeństwo sieciowe i powiązane z nimi fenomeny społeczne, stanowią istotną część eksploracji badawczych.

Preferowana tematyka wystąpień to:

• sposoby definiowania sieci i sieciowości,
  • państwo opiekuńcze w kontekście globalnego i lokalnego kapitalizmu kognitywnego,
  • sieciowe ujęcia stratyfikacyjne (wzmacnianie i osłabianie starych oraz kreowania nowych podziałów społecznych),
  • zagadnienia sieciowej tożsamości indywidualnej i zbiorowej,
  • zagadnienia praktyk władzy i kontroli prowadzonych dzięki i przy użyciu sieci teleinformatycznych,
  • e-państwa i e-demokracji,
  • zagadnienia własności, szczególnie własności intelektualnej,
  • konsumpcji i produkcji sieci oraz tych prowadzonych dzięki sieci,
  • tematu gospodarki sieciowej i/lub e-marketingu,
  • reality.

Ważne terminy:

8 maja ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń (do 300 słów) na adres: bartosz.mika@ug.edu.pl lub mariusz.baranowski@amu.edu.pl
11 maja decyzja o przyjęciu na konferencje,
20 maja ostateczny termin księgowania opłat konferencyjnych,
3 czerwca konferencja,
15 czerwca termin nadsyłania artykułów.

Formularz zgłoszeniowy na konferencję

Opłata konferencyjna: 120,-
płatna na konto Uniwersytetu Gdańskiego nr  59 1240 1271 1111 0010 4368 2415

Artykuły powstałe na podstawie wystąpień konferencyjnych będą miały szansę - po pozytywnym przejściu procedury recenzyjnej - zostać opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych.

Organizatorzy: dr Mariusz Baranowski (Poznań), dr Bartosz Mika (Gdańsk)
Adres: Budynek Wydziały Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4, 80-309 Gdańsk

Data publikacji: czwartek, 3. Marzec 2016 - 13:13; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: środa, 4. Maj 2016 - 11:16; osoba wprowadzająca: Jarosław Jurkowski