Studenci Dziennikarstwa w Parlamencie Europejskim

Studenci kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim w praktyce sprawdzali funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we Francji. Przyglądali się pracy posłów i dziennikarzy, przeprowadzali swoje pierwsze w życiu poważne wywiady, uczestniczyli w europejskim prasowym briefingu i odwiedzili wszystkie miejsca ważne z punktu widzenia przyszłych adeptów dziennikarstwa.

Pobyt studentów Uniwersytetu Gdańskiego w europarlamencie odbył się ramach dziennikarskich praktyk. Było to  podsumowanie oraz praktyczne wykorzystanie umiejętności zdobytych na zajęciach prowadzonych na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na UG przez dra Tadeusza Sznajderskiego na temat obsługi dziennikarskiej instytucji Unii Europejskiej.

Studenci przysłuchiwali się obradom plenarnym Parlamentu i dyskusjom w czasie sesji, w których uczestniczyli także polscy europosłowie, między innymi  Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Dariusz Rosati, Tomasz Poręba, Adam Gierek.

Ale zajęcia studentów były skoncentrowane przede wszystkim na pracy dziennikarskiej. Poznali warunki, w jakich pracują  akredytowani dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. W studiu radiowym Parlamentu Europejskiego przeprowadzili wywiady z  Dariuszem Rosatim, Bogusławem Liberadzkim, Januszem Korwin-Mikke. Zapoznali się także z systemem korzystania z materiałów dźwiękowych i z archiwum zdjęć umożliwiających stałe użytkowanie serwisu prasowego, radiowego i telewizyjnego Parlamentu Europejskiego przeznaczonego dla redakcji w Polsce i uczestniczyli w briefingu dziennikarskim z posłami sprawozdawcami prezentującymi projekty dyrektyw na sesji parlamentarnej. Dzięki attache prasowemu Parlamentu Europejskiego redaktorowi  Piotrowi Wolskiemu zapoznali się  z funkcjonowaniem wielu agend przygotowującym materiały dla europosłów.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Data publikacji: piątek, 19. Czerwiec 2015 - 07:08; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: piątek, 19. Czerwiec 2015 - 08:27; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny