Książka red. Aliny Kietrys

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, przy wypełnionej po brzegi publicznością sali, odbyła się promocja książki „Niespokojni” redaktor Aliny Kietrys pt. „Niespokojni” – pisarki, dziennikarki, wykładowcy na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

„Niespokojni” to książka opowiadająca o losach sześciu niezwykłych ludzi, którym przyszło żyć w szczególnych czasach – Lechu Bądkowskim, Janie Karskim, Stefanie Kisielewskim, Marianie Kołodzieju Jacku Kuroniu i Kazimierzu Moczarskim. Autorka, redaktor Alina Kietrys, przywraca pamięć o tych postaciach przede wszystkim poprzez wspomnienia bliskich i przyjaciół. Wielogodzinne rozmowy, poszukiwania, docieranie do najdrobniejszych, ale jakże ważnych informacji, okruchów zdarzeń, pamięci, przyniosło niezwykły efekt – książkę o znanych przecież postaciach z historii, które możemy odkryć na nowo. Odnaleźć można to, co ich łączy, a co dzieli, odsłonić i przywrócić znaczenie autorytetów w naszym życiu. Nie ma w książce tak chętnie dziś podejmowanych rozliczeń, prywatnego piekła wyciąganego dla rozrywki. Jest sześć pięknych historii życia i wielkiego zawodowego działa, napisanych znakomitym reporterskim stylem.

- „Niespokojni” to próba opowiedzenia o tym, co stanowi istotę człowieczeństwa. Co możemy zrobić, aby pozostawić po sobie autentyczny ślad, jak możemy żyć, aby nasze życie było godne. To opowieść o ludziach autentycznie szlachetnych widzianych oczami bliskich, przyjaciół, współpracowników – mówi redaktor Alina Kietrys. – Przychodzi taki czas w zawodowym życiu dziennikarza, kiedy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co chciałabym po sobie zostawić. „Niespokojni” to efekt moich dziennikarskich peregrynacji i pasji, w których ważne było poszukiwanie gdańskich śladów – dodaje.

A tych w książce nie brakuje, zwłaszcza w rozdziałach o Lechu Bądkowskim czy Marianie Kołodzieju.

W czasie promocji książki, która odbyła się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, nie zabrakło także rodzin i bliskich bohaterów książki. Dopisała publiczność, wśród której było wielu studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Zdobycie autografu autorki wymagało cierpliwości i czasu…

Rozmowę z autorką poprowadziła redaktor Anna Sobecka, a fragmenty książki czytała znana aktorka Teatru Wybrzeże Joanna Kreft-Baka.

Serdecznie gratulujemy Pani Redaktor !

Zespół Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Fot.: Marek Zarzecki

Data publikacji: środa, 28. Styczeń 2015 - 07:03; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: środa, 28. Styczeń 2015 - 07:03; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny