Między teorią a praktyką funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych

I Ogólnopolska Konferencja Instytutu Politologii i Międzywydziałowego Koła Naukowego „Politicus” o Systemach Politycznych i Partyjnych.
Polska, Europa, Świat

„Między teorią a praktyką funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych”

13 marca 2015 r.
Instytut Politologii Uniwersytet Gdański

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na pierwszą ogólnopolską konferencję, która będzie koncentrować się wokół tematyki dotyczącej systemów politycznych i partyjnych, nie tylko Polski, ale i Europy oraz Świata. Jej temat przewodni brzmi następująco Między teorią a praktyką funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych. Organizatorami Konferencji są: Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe „Politicus”.

Szczególny nacisk planuje się położyć na następujące kwestie:
– teoria i praktyka funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych;
– stosowane mechanizmy wyborcze, rozwiązania instytucjonalne (przymus wyborczy, głosowanie korespondencyjne) i ich przełożenie na poziom frekwencji wyborczej;
– transformacje ustrojowe;
– mediatyzacja polityki;
– koalicje rządowe i wyborcze (partie obrotowe, modele koalicji, zdolność koalicyjna).

Rok 2015 to w Polsce rok podwójnie wyborczy, bowiem odbędą się zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne, w związku z tym chcielibyśmy również skoncentrować się na obecnym stanie polskiego systemu politycznego i partyjnego. W tym celu planowane jest utworzenie specjalnego panelu z udziałem ekspertów z tej dziedziny.

Planowane jest wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej w formie elektronicznej.

Załącznik Rozmiar
Więcej informacji 260.55 KB
Formularz zgłoszeniowy 26.5 KB
Program konferencji 414.06 KB