fbpx Spotkanie z Oleksandrem Plodystym, Konsulem Generalnym Ukrainy w Gdańsku | Wydział Nauk Społecznych

Spotkanie z Oleksandrem Plodystym, Konsulem Generalnym Ukrainy w Gdańsku

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego stał się jednym z istotniejszych miejsc na mapie Gdańska związanych z pomocą Ukrainie. Wszystko dzięki zbiórce Studenci dla Ukrainy, która na Wydziale funkcjonuje już od ponad dwóch miesięcy. W ramach akcji obecnie prowadzone są działania związane ze zbiórką jedzenia, środków medycznych transportem darów na Ukrainę, zbiórką środków finansowych a także artykułów czy przedmiotów potrzebnych uchodźcom przebywającym w Gdańsku (np. rowerów i hulajnóg).

- Działamy jednak także w celu upowszechniania informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie czy współpracy pomiędzy naszymi narodami. Jednym z przejawów takich działań jest organizacja wizyty Konsula Generalnego Ukrainy na Wydziale Nauk Społecznych - informuje Marcelina Wilczewska, organizatorka akcji Studenci dla Ukrainy, Przewodnicząca Zespołu ds. Wolontariatu Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

- Spotkanie, które odbyło się 29 kwietnia było otwarte dla wszystkich członków społeczności akademickiej UG, ale także dla zainteresowanych spoza Uniwersytetu - mówi Łukasz Bień, Kierownik Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Spotkanie otworzył Andrzej Skiba z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku wyrażając podziękowania dla władz uczelni reprezentowanych przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG oraz władz wydziału w osobie pełniącej obowiązki Dziekana dr hab. Danuty Pleckiej, prof. UG, którzy w krótkich przemówieniach opowiedzieli o rozmachu działań i zaangażowaniu studentów i społeczności akademickiej.

W pierwszej części spotkania pytania gościowi zadawała prowadząca spotkanie Marcelina Wilczewska. W dalszej części Konsul opowiadał na pytania zadane przez publiczność.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się między innymi o tym jak wygląda kariera w korpusie dyplomatycznym Ukrainy, jakie wykształcenie posiada zaproszony gość i jak rozpoczął swoją misję.

Znaczna część pytań odnosiła się bezpośrednio do wojny toczącej się w Ukrainie. Pytano o przewidywania gościa odnośnie czasu trwania działań wojennych, zdanie dotyczące konkretnych form wsparcia przez państwa zachodnie oraz perspektyw taktycznych i strategicznych.

Po zakończeniu spotkania Konsulowi wręczono upominek i podziękowania a organizatorzy zbiórki opowiedzieli o planach działań na przyszłość związanych ze wsparciem społeczności ukraińskiej.

Źródło: CASiD, informacja na stronie UG

Marcelina Wilczewska i  Oleksandr Plodysty, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku