Dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, wśród laureatek nagrody "Pomorzanka Roku"

25 kwietnia odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetki "Pomorzanki roku". Nagrody przyznano trzem naukowczyniom Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, za jej działalność na rzecz równości płci (3. miejsce).

Nagroda “Pomorzanki/Pomorzanina Roku” została ustanowiona przez tygodnik i portal “Zawsze Pomorze” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy. Patronem honorowym konkursu jest Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a partnerem gali miasto Gdańsk. W tym roku do konkursu kolegium redakcyjne, członkowie kapituły i czytelnicy zakwalifikowali 21 kandydatur.

Dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG jest kierowniczką Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w Instytucie Psychologii UG. W ramach swojej działalności naukowej prowadzi badania, które kwestionują stereotypy i przekonania dotyczące płci. Na Uniwersytecie Gdańskim prof. Natasza Kosakowska-Berezecka jest także odpowiedzialna za wdrażanie Planu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn.

-To bardzo ważne wyróżnienie z trzech powodów - po pierwsze jest to nagroda dla świata nauki i docenienie naszej pracy w dziedzinie badań społecznych wspierających innowacje społeczne i wdrażanie standardów równego traktowania. Po drugie wśród tegorocznych nagrodzonych osób znalazło pięć Pomorzanek i pięciu Pomorzan - kapituła konkursu doceniła zarówno kobiety, jak i mężczyzn - i jest to wyraźna zmiana, ponieważ do tej pory najczęściej wśród osób nagradzanych byli mężczyźni. Po trzecie niezmiernie się cieszę, że w tak szacownym gronie znalazły się  3 naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego - w tym tytuł Pomorzanki 2021 otrzymała wybitna wirusolożka prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk - moc kobiet UG w nauce jest zatem wielka!- skomentowała swoje wyróżnienie prof. Natasza Kosakowska-Berezecka.

Laureatce serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o laureatkach konkursu na stronie Uniwersytetu Gdańskiego oraz relacją z gali.

Data publikacji: środa, 27. Kwiecień 2022 - 14:32; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 27. Kwiecień 2022 - 14:32; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz