Ogólnopolska konferencja zdrowia psychicznego „Zdrowie w Twojej głowie”

logo

Niezależne Zrzeszenie Studentów, Koło Badań Psychologicznych “Experior” Uniwersytetu Gdańskiego oraz Krajowa Reprezentacja Doktorantów zapraszają na ogólnopolską konferencję zdrowia psychicznego “Zdrowie w Twojej głowie”, odbywającą się w dniach 23-24 października 2021 roku

Konferencja będzie dotyczyć między innymi roli systemu edukacji w pogłębiających się problemach zdrowia psychicznego młodych pokoleń. Wśród prelegentek są m. in. Prof. Marta Bogdanowicz i Prof. Dorota Klus-Stańska.

 

Pierwszego dnia konferencja odbywać się będzie na platformie MS Teams, a drugiego za pośrednictwem Youtube. Pierwszego i drugiego dnia konferencja będzie też transmitowana do mediów społecznościowych - każda osoba zainteresowana będzie mogła ją śledzić. Zwieńczeniem konferencji będzie debata społeczna, w której udział wezmą specjaliści z zakresu psychologii, psychiatrii i psychoterapii, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką zdrowia psychicznego, a także przedstawiciele władz państwowych, między innymi Ministerstwa Zdrowia. 

W ostatnich latach obserwujemy kolejne odsłony tzw. kryzysu psychiatrii dziecięcej i ogólnego kryzysu psychiatrii w Polsce. Od dekad w Polsce rośnie psychopatologia wśród najmłodszych pokoleń. Obecnie, biorąc pod uwagę dostępne dane, wydaje się, że Polska jest na niepokojącej trajektorii, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne ogólnej populacji.

Celem konferencji “Zdrowie w twojej głowie” jest zwrócenie uwagi na pogarszający się stan zdrowia psychicznego Polaków, zwłaszcza młodych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem grupy studentów i doktorantów, a także popularyzowanie tematyki dobrostanu psychicznego oraz równego i powszechnego dostępu do pomocy psychologicznej. W trakcie konferencji poznamy opinie wybitnych ekspertów w Polsce zajmujących się tą tematyką i podjęta zostanie dyskusja nad przyczynami obecnego stanu rzeczy i możliwymi działaniami w celu przeciwdziałania pogarszającemu się stanowi zdrowia psychicznego młodych pokoleń. Poruszona zostanie rola systemu edukacji w pogłębianiu się tych problemów, co może pomóc nawiązać dialog między ekspertami z obszaru edukacji oraz zdrowia psychicznego.

Inicjatywa wychodzi od studentów i organizacji studenckich, i w tym kontekście jej celem jest między innymi poznanie opinii ekspertów na temat tego, jaką rolę mogą pełnić studenci i liczne organizacje studenckie w promowaniu zdrowia psychicznego w Polsce, zwłaszcza wśród najmłodszych, a także podjąć dyskusję na ten temat.  

Gorąco zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką zdrowia psychicznego do udziału w tej inicjatywie, która może pomóc w szerszym dialogu i rozwoju współpracy między ekspertami z różnych obszarów wiedzy i doświadczenia, a także przedstawicielami różnych pokoleń - od studentów, przez doktorantów, naukowców i praktyków na początku kariery zawodowej po wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach.

 

I DZIEŃ

Pierwszego dnia wydarzenia odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa, w której udział wezmą specjaliści z zakresu psychologii, psychiatrii, epidemiologii, edukacji, czy socjologii oraz reprezentanci organizacji studenckich. Profesjonalna wiedza, zaprezentowana w trakcie paneli eksperckich podczas konferencji, posłuży jako wstęp do merytorycznej rozmowy o możliwych ścieżkach poprawy obecnej sytuacji, związanej ze zdrowiem psychicznym i dostępem do pomocy psychologicznej.

 

II DZIEŃ
Drugiego dnia odbędą się debaty eksperckie na temat zdrowia psychicznego doktorantów. 

Zwieńczeniem konferencji będzie debata społeczna.

 

Program oraz szczegóły wydarzenia, a także formularz zgłoszeniowy udziału w konferencji dostępny jest na stronie: 

nzs.org.pl/zdrowiewtwojejglowie

 

Zachęcamy również do zapoznania się z wywiadem o uzależnieniu od uczenia się, którego Polskiej Agencji Prasowej udzielił dr Paweł Atroszko.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 18. Październik 2021 - 14:10; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 18. Październik 2021 - 14:24; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz