Wręczenie nagród w konkursie na Gdańską Recenzję Artystyczną

W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nawiązało współpracę z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych oraz działań edukacyjnych. Z inicjatywy dr Karoliny Aszyk, wykładowczyni Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na specjalizacji fotografii medialnej i reklamowej i Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, kustoszki oraz kierowniczki Działu Fotografii Gdańskiej Galerii Fotografii MNG zrealizowano konkurs dla studentów na Gdańską Recenzję Artystyczną. Konkurs dotyczył recenzji wystawy Adama Styp-Rekowskiego „Bliski, nie taki daleki Wschód”, prezentowanej w Gdańskiej Galerii Fotografii od 16 grudnia 2016 do 26 lutego 2017 roku.

Pisanie recenzji przez studentów tej edycji było poprzedzone wykładami dotyczącymi fotografii humanistycznej i Agencji Magnum, zasad analizowania i interpretowania obrazu fotograficznego oraz sposobu tworzenia recenzji artystycznych. Wykłady prowadziła Maja Bieńkowska, absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, asystentka w dziale fotografii. Odbyło się również oprowadzanie autorskie po wystawie (11.02), podczas którego Adam Styp-Rekowski, autor fotografii wprowadził widzów w kontekst historyczny, społeczny i kulturowy Bliskiego Wschodu ze swoich zdjęć.

Na konkurs zgłoszono 16 recenzji. Jury złożone z zespołu Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowanego przez prof. UG dr. hab. Józefa Majewskiego oraz prof. UG dr. hab. Dariusza Sikorskiego, a także przez zespół Gdańskiej Galerii Fotografii: Małgorzatę Taraszkiewicz-Zwolicką (kierowniczkę GGF oraz kuratorkę wystawy „Bliski, nie taki daleki Wschód”), Mariolę Balińską (kustoszkę) i Maję Bieńkowską (asystentkę muzealną) nagrodziło trzema nagrodami najlepsze prace.

Uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień odbędzie się 5 czerwca o godzinie 12.00 w siedzibie Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie przy ul. Długi Targ 24. Serdecznie zapraszamy!

baner

Gdańska Recenzja Artystyczna jest działaniem pomyślanym jako coroczne ćwiczenie adeptów dziennikarstwa przy okazji aktualnych wystaw muzealnych. Jego celem jest utrwalenie wiedzy i umiejętności krytycznego oceniania wydarzeń w przekazie medialnym. Pisanie recenzji i artykułów prasowych, analiza obrazu, rozpoznawanie technik i środków wyrazu wykorzystywanych w fotografii i poszerzenie jej o nowe aspekty w odniesieniu do rzeczywistych wydarzeń pozwala obu stronom na uzyskanie korzyści. Organizatorzy wystaw poddają się ewaluacji, a przez to zdobywają rzetelną wiedzę o swoim produkcie – wystawie. Studenci ćwiczą umiejętność recenzowania, tworzenia własnej, indywidualnej wypowiedzi i komunikowania jej. Ponadto projekt ma na celu uwrażliwienie uczestników na rolę fotografii w opisywaniu historii i interpretowaniu wydarzeń historycznych, również wojennych. 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 1. Czerwiec 2017 - 06:24; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 1. Czerwiec 2017 - 10:34; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny