Czy trawa jest bardziej zielona w Norwegii? Wyniki 3-letnich polsko-norweskich badań wśród polskich par w Polsce i Norwegii!

nagłówek

Czy trawa jest bardziej zielona w Norwegii?
Wyniki 3-letnich polsko-norweskich badań wśród polskich par w Polsce i Norwegii!

Zapraszamy serdecznie do udziału w XI spotkaniu z cyklu Kobieta w kulturze!
4 marca 2016, aula s204, Wydział Nauk Społecznych UG

W tym roku spotkanie będzie miało charakter konferencji naukowej pt. Para w Polsce. Para w Norwegii, podczas której zaprezentujemy wyniki naszego trzyletniego projektu PAR Migration Navigator, którego liderem jest Uniwersytet Gdański.
Kurs na równowagę praca-dom czyli o tym jak polskie pary łączą życie rodzinnym i zawodowym i dlaczego powodzenie tego rejsu zależy głównie od mężczyzn?
Przez ostatnie 3 lata śledziłyśmy również losy trójmiejskich par w Trójmieście i w Stavanger, w Norwegii – jak radzą sobie w nowej rzeczywistości, w kraju, które słynie na cały świat z tego, że osiąganie równowagi praca-dom wysysane jest z mlekiem matki.  A Polacy? -Przodują w Europie pod względem ilości nadgodzin – jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów, podczas gdy na przykład Szwedzi zmniejszają liczbę godzin pracy do 6. I okazuje się, że to Skandynawowie są najszczęśliwszymi obywatelami świata.
Biorąc polskie pary pod lupę widać, że kobiety i mężczyźni prowadzą ciekawe rozgrywki na arenie świata domowego. W dużej ilości przypadków nie służą one jednak  osiąganiu równowagi praca-dom…
Na szczęście istnieją zasady, które pozwalają grać do jednej bramki, i które prowadzą do tego, że życie zawodowe wspiera rodzinne, a rodzinne zawodowe – ta właśnie reguła, ma stać za równowagą praca-dom.
O zasadach takiej gry będzie nasze wystąpienie. Jak grać w zespołową grę pt. Równowaga praca-dom? Jak to się robi w Trójmieście? Jak migranci z Trójmiasta robią to w Norwegii? Dlaczego taki ważny jest partnerski podział obowiązków domowych? Czy rzeczywiście zwiększa on szansę na częstszy i lepszy seks?
Podsumowując: proponujemy Słuchaczom i Słuchaczkom naszego spotkania krótki kurs na równowagę praca-dom.
A dodatkowo:
Wspólnie z naszymi partnerami z projektu: Instytutem Psychologii Polskiej Akademii Nauk, International Research Institute of Stavanger, Center for Cross-Cultural Communication i University of Stavanger w Norwegii zaprezentujemy jeden z efektów naszego projektu -  bezpłatny podręcznik dla par oraz podręcznik trenerski „Para na Kurs” dotyczący wdrażania równowagi praca-dom przez pary. Podręcznik napisały: dr Magdalena Gajewska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka, Agnieszka Wroczyńska, Marta Znaniecka i dr Magdalena Żadkowska. Podręcznika ilustrowała Magdalena Danaj, twórczyni Porysunków!
Dodatkowo część wydarzeń związanych z Konferencją Kobieta w kulturze: Para w Norwegii, para w Polsce odbędzie się w ramach festiwalu Progressteron w Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni – będzie to wykład oraz warsztat dla par z zakresu wdrażania równowagi praca-dom oraz projekcja filmu Obce Niebo w reżyserii Dariusza Gajewskiego, połączona z dyskusją oraz warsztatami dla dzieci nt. migracji.
Organizatorami wydarzeń są: Instytut Psychologii, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Gdynia Rodzinna, Progressteron Trójmiasto, Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Macherki.
Więcej na stronie:
 
Kontakt:
dr Natasza Kosakowska-Berezecka
Kierowniczka Projektu Par Migration Navigator WLB_GE
+48605760627
 
XI Spotkanie z cyklu Kobieta w kulturze
Para w Polsce. Para w Norwegii
4-6 marca 2016
Program:
4 marca, Wydział Nauk Społecznych, aula s204
9:00
Uroczyste otwarcie Konferencji
9.15-11.30
Czy trawa w Norwegii jest bardziej zielona? Czyli opowieści par z Polski i Norwegii
Zespół PAR Migration Navigator w 5 odsłonach (w języku angielskim):
1)   Polish Couple in Norway - "investigating" bedrooms, kitchens and kindergartens as areas  of research
Magdalena Żadkowska & Magdalena Herzberg, University of Gdansk
2)   Women Take It All!
Kuba Kryś, Justyna Świdrak, Anna Kwiatkowska, Institute of Psychology, Polish Academy of Sciences
3)   But men can also do household chores!
Natasza Kosakowska-Berezecka, Tomasz Besta, Krystyna Adamska, Michał Jaśkiewicz, Paweł Jurek, Marta Kaczorowska, Lubomiła Korzeniewska, University of Gdansk
4)   Polish migration to Norway from a family and health perspective
Gunhild Odden & Oleksandr Ryndyk, Center for Intercultural Communication, Norway
5)   Encounters between Polish migrant families and public services in Norway
Gunn Vedøy, International Research Insitutute of Stavanger, Norway
 
12.00-13.30
Jak zostać trenerem/trenerką równowagi praca-dom? 
Wykład połączony z promocją podręcznika: Para na kurs. Podręcznik trenerski.
 
5 marca, w ramach festiwalu Progressteron, PPNT Gdynia
15:00-18:00
Para i dziecko na migracji:
Projekcja filmu „Obce Niebo” (reż. Dariusz Gajewski) wraz z panelem dyskusyjnym
Warsztat dla dzieci o migracji
5 marca, w ramach festiwalu Progressteron, PPNT Gdynia
15:00-18.30
Wykład oraz warsztat dla par pt. Kurs na równowagę praca-dom czyli Nawigator Pary.
 
Organizatorzy:
Instytut Psychologii  UG; Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, PAR Migration Navigator oraz Gdynia Rodzinna

stopka

Załącznik
Załącznik Rozmiar
Wersja do pobrania 738.92 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 23. luty 2016 - 12:32; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 25. luty 2016 - 13:20; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny