Nagroda „KLIO” dla prof. Jacka Tebinki

Prof. Jacek Tebinka z Uniwersytetu Gdańskiego został laureatem tegorocznej Nagrody „KLIO” dla książki historycznej w kategorii monografii naukowych. Do Nagrody „KLIO” sezonu 2014 zostało zgłoszonych 148 propozycji książek.

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej każdego roku wyróżnia wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenia wydawców literatury historycznej, przyznając Nagrodę „KLIO”. Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach. Do Nagrody „KLIO” sezonu 2014 zostało zgłoszonych 148 propozycji książek wydanych w roku 2013-2014.

Prof. Jacek Tebinka z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał nagrodę  drugiego stopnia w kategorii monografii naukowych za książkę „Wielka Brytania dotrzyma lojalnie swojego słowa” Winston S. Churchill a Polska”, (Wydawnictwo Neriton). Autor przedstawia działania Winstona Churchilla w celu zapewnienia Polsce niepodległości, zakończone fiaskiem w 1945 roku. W tomie znajdziemy analizę polityki Churchilla na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, a także burzliwych relacji z polskimi premierami: gen. Władysławem Sikorskim i Stanisławem Mikołajczykiem (http://www.pwkh.pl/index.php?id_kat=2&id_p=27&id=253)

W kategorii autorskiej nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Andrzej Friszke, Rewolucja Solidarności 1980–1981, (Znak Horyzont, ISP PAN, Europejskie Centrum Solidarności), a dwie równorzędne nagrody drugiego stopnia: Krzysztof Kosiński, Wiwisekcja powszedniości. Studium wczesnej twórczości Marka Nowakowskiego (1957–1971),  (Instytut Pamięci Narodowej), Marcin Łukasz Majewski, Wołyń, komunizm, nacjonalizm, terroryzm(Oficyna Wydawnicza RYTM).

W kategorii monografii naukowych nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Michał Paziewski, Grudzień 1970 w Szczecinie,  (IPN Szczecin), a dwie równorzędne nagrody drugiego stopnia: Mirosław Szumiło, Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce, (Instytut Pamięci Narodowej), Jacek Tebinka, „Wielka Brytania dotrzyma lojalnie swojego słowa” Winston S. Churchill a Polska,(Wydawnictwo Neriton)

Przyznano również cztery równorzędne wyróżnienia w kategorii edytorskiej oraz cztery równorzędne nagrody drugiego stopnia w kategorii Varsaviana.

Nagrody zostały wręczone 27 listopada 2014 roku podczas XXIII Targów Książki Historycznej w Warszawie.

Fot. Iwona Sakowicz

Data publikacji: czwartek, 4. Grudzień 2014 - 08:12; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 4. Grudzień 2014 - 08:13; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny