XX Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej

XX Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej

DIAGNOZY EDUKACYJNE. DOROBEK I NOWE ZADANIA

Czas i miejsce:

18 - 20 września 2014 r., Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4

Organizatorzy:

Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polskie Towarzystwo Diagnostyki Edukacyjnej, przy współpracy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Problematyka:

A.Postępy metodologii diagnostyki edukacyjnej

Oczekujemy refleksji na temat typu badań, doboru metod i sposobu prezentacji wyników „diagnostyki dużej i małej”, dokonywanej na szerokim świecie i w naszym kraju w ostatnim dwudziestoleciu, w PTDE i poza nim. Szczególnie cenne będą ujęcia rozwojowe, pokazujące jak dopracowywaliśmy się metodologii, którą można uznać za paradygmat naukowy i warsztat diagnosty edukacyjnego.

B.Diagnozy edukacyjne na świecie i w Polsce

Na konferencji będzie miejsce zarówno dla syntez dorobku edukacyjno-diagnostycznego w Polsce, w innych krajach i w skali międzynarodowej, jak i dla doniesień o planach, przebiegu i wynikach nowych badań z tego zakresu. Referentów zachęcamy do przejrzenia wydawnictw z poprzednich konferencji, bo krytyczne nawiązania do wcześniejszego dorobku będą wzmacniać wymowę nowych faktów i uogólnień.

C.Perspektywy rozwoju diagnostyki edukacyjnej w Polsce

Jubileusz dwudziestolecia jest okazją do projektowania badań w obszarach nieobjętych jeszcze gruntownymi diagnozami. Najwięcej wiemy o edukacji w gimnazjum, znacznie mniej o szkole podstawowej i szkołach ponadgimnazjalnych, bardzo mało o kształceniu wczesnoszkolnym i akademickim. Jesteśmy przekonani, że te dwa obszary dostarczają wielu inspiracji do podejmowania badań diagnostycznych, ponieważ aktualnie zachodzą w nich zmiany wykraczające poza „małą diagnostykę”.

D.Diagnozy twórczości ucznia

Problematyka twórczości ucznia jest dziedziną badań i analiz diagnostycznych, jakie chcielibyśmy podjąć na XX Konferencji. Chodzi nam o twórczość ucznia ujętą w wielu aspektach: teoretycznym i praktycznym, naukowym i artystycznym, w zakresie wszystkich przedmiotów kształcenia. Interesują nas przykłady diagnozowania twórczości zarówno w wymiarze indywidualnym jak i działań zespołowych.

Patronat Honorowy:

Rektor UG, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego

Szczegóły organizacyjne na stronie:

www.ptde.org

e-mail: ptde@ptde.org

Informacje dodatkowe:

Konferencja na charakter jubileuszowy i w tym zakresie nawiązuje do pierwszego seminarium poświęconego diagnostyce edukacyjnej, zorganizowanego w 1993 r. w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, przez twórcę tej subdyscypliny, prof. zw. Bolesława Niemierkę, który będzie i tym razem przewodniczył Komitetowi Naukowemu.

Załącznik Rozmiar
Program ramowy 432.16 KB

Data publikacji: poniedziałek, 15. Wrzesień 2014 - 07:29; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Wrzesień 2014 - 12:39; osoba wprowadzająca: Rafał Chyła